Kobieta po przeszczepie macicy oczekuje narodzin drugiego dziecka

/Kobieta po przeszczepie macicy oczekuje narodzin drugiego dziecka

Kobieta po przeszczepie macicy oczekuje narodzin drugiego dziecka

„Jedna z pierwszych kobiet, która otrzymała przeszczep macicy, oczekuje drugiego dziecka”, ogłosił profesor Mats Brannstrom, pionier tego rodzaju przeszczepów w Szwecji, podczas dorocznej konferencji położników i ginekologów w Royal College w Birmingham. W ślady Szwedów idą również lekarze z Wielkiej Brytanii, którzy otrzymali zgodę na wykonanie 10 pierwszych przeszczepów tego organu.

 

Podczas gdy większość z dziewięciu kobiet leczonych w klinice profesora Brannstroma otrzymało macicę od swojej matki, brytyjscy lekarze planują przeszczepiać narząd pobrany od kobiet w stanie śmierci mózgowej. Zdecydowali się na takie rozwiązanie argumentując, że procedura pobrania narządu od żyjącej dawczyni jest bardzo skomplikowana i wiąże się ze znacznym ryzykiem.

 

Richard Smith, który kieruje programem przeszczepiania macicy w Wielkiej Brytanii, zadeklarował: „Brannstrom i jego zespół potwierdzili słuszność tego kierunku i gratulujemy im tego serdecznie. Niepłodność spowodowana czynnikiem macicznym jest wielkim i narastającym problemem, dotykającym dziesiątki tysięcy kobiet w tym kraju. Sukces zespołu ze Szwecji pokazał nam, ze przynajmniej niektóre kobiety, u których wcześniej wydawało się to niemożliwe, mogą urodzić dziecko”.

 

Przeszczepy macicy budzą jednak liczne kontrowersje etyczne – są to przeszczepy tymczasowe, które nie ratują życia, natomiast wiążą się z ryzykiem dla zdrowia dawczyni, biorczyni, jak również dziecka, o ile uda się doprowadzić do powstania ciąży. Innym dylematem moralnym jest fakt, że wszystkie dotychczas urodzone dzieci powstały w procedurze in vitro; w stadium zarodkowym były one implantowane do wcześniej przeszczepionej macicy.

 

Źródło: www.bbc.com

By | 2016-07-06T12:31:50+02:00 środa, 06 lipca 2016|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail