Kobieta urodziła dzięki pobranemu i zamrożonemu w dzieciństwie jajnikowi

by

BBC News doniosło o pierwszym przypadku kobiety, która urodziła dziecko dzięki jajnikowi pobranemu od niej i zamrożonemu zanim jeszcze osiągnęła dojrzałość płciową. O sprawie pisze Medycyna Praktyczna.

 

24-letnia Moaza Al Matrooshi z Dubaju urodziła zdrowego chłopca 13 grudnia br. w Portland Hospital (USA).  Kobiecie w wieku 9 lat usunięto prawy jajnik, który zamrożono w ciekłym azocie. Następnie zastosowano chemioterapię i wyleczono talasemię dzięki przeszczepieniu szpiku. W zeszłym roku kobiecie wszczepiono fragmenty tkanki jajnika, co spowodowało wydzielanie odpowiednich hormonów, po czym „można było pobrać osiem komórek jajowych, potrzebnych do zapłodnienia pozaustrojowego”.

 

Jak informuje Medycyna Praktyczna, od roku 2004 kobiety, które musiały poddać się agresywnej chemioterapii, cierpiały na choroby krwi bądź układu immunologicznego, urodziły już ponad 60 dzieci (również w wyniku naturalnego poczęcia), jednak Moaza Al Matrooshi jest pierwszą, której usunięto jajniki jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a także pierwszą, u której jajniki usunięto w związku z leczeniem talasemii.

 

Źródło: www.mp.pl

You may also like

Facebook