Konferencja – 20 lat po przyjęciu Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie w Oviedo

by

8 grudnia br. w Tesalonice w Grecji odbędzie się konferencja w 20-lecie przyjęcia Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie w Oviedo. Specjaliści z zakresu prawa, medycyny, etyki, socjologii i ekonomii spotkają się, by rozmawiać o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie biomedycyny.

 

Pełna nazwa dokumentu przyjętego 4 kwietnia 1997 roku przez Radę Europy w hiszpańskim mieście Oviedo brzmi: „Konwencja o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w dziedzinie zastosowania biologii i medycyny”. Często dokument określa się również „Europejską Konwencją Bioetyczną”. Jest on dokumentem regulującym trudne kwestie z pogranicza medycyny, etyki i prawa.

 

Konwencja reguluje kwestie wyrażania zgody na ingerencję we własne zdrowie, ochrony życia prywatnego i prawa do informacji w zakresie ochrony zdrowia, genotypu (genomu) ludzkiego, badań naukowych z wykorzystaniem ludzi oraz transplantacji. Podstawowymi zasadami, na których opiera się dokumenty, są ochrona godności ludzkiej, zasada prymatu osoby oraz zasada sprawiedliwego dostępu do ochrony zdrowia.

 

Na organizowanej 8 grudnia w Tesalonice konferencji poruszone zostaną między innymi zagadnienia badań na ludzkich embrionach, edytowania genomu, przeszczepów organów czy równego dostępu do opieki medycznej.

 

Więcej informacji o konferencji: www.thessaloniki-conference2017.es

 

Polski przekład „Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w dziedzinie zastosowania biologii i medycyny” www.coe.int

You may also like

Facebook