W Szkocji kobiety będą mogły przeprowadzić aborcję farmakologiczną w swoim domu

/W Szkocji kobiety będą mogły przeprowadzić aborcję farmakologiczną w swoim domu

W Szkocji kobiety będą mogły przeprowadzić aborcję farmakologiczną w swoim domu

Decyzją Catherine Calderwood, Chief Medical Officer – specjalisty ds. medycznych w szkockim rządzie, kobiety w tym kraju legalnie będą mogły spożyć pigułkę aborcyjną w swoim domu. Taka sytuacja, która istnieje już we Francji czy Szwecji, w Wielkiej Brytanii ma miejsce po raz pierwszy.

 

Farmakologiczna aborcja polega na spożyciu dwóch tabletek: Mifepristone i Misoprostol. Pierwsza z nich blokuje działanie progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Druga pigułka jest przyjmowana tego samego dnia lub w ciągu 24, 48 lub 72 godzin od zażycia pierwszej tabletki, aby wywołać skurcze. Zmiana prawna w Szkocji polega na tym, że drugą tabletkę – Misoprostol, kobiety nie będą zobligowane do zażycia w warunkach klinicznych, lecz będą to mogły zrobić w domu.

 

Tamtejsza minister zdrowia Aileen Campbell wyraziła zadowolenie z podjętych przez szkocki rząd działań. „Aborcja może być tematem, który wywołuje emocje – jednakże jestem dumna, że ten rząd ciężko pracuje, aby zapewnić kobietom w każdym czasie dostęp do bezpiecznych klinicznych usług” – powiedziała. „Szkocja jest obecnie jedyną częścią UK, która oferuje kobietom możliwość stosowania misoprostolu w domu, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione (…)” – dodała.

 

Również Brytyjska Służba Doradcza ds. Ciąży (The  British Pregnancy Advisory Service) przyjęła zmiany z zadowoleniem. Jednak Generalny Dyrektor Towarzystwa Ochrony Nienarodzonych dzieci (Society for the Protection of Unborn Children), John Deighan, ogłosił: „W rzeczywistości, jest to powrót do ery aborcji przeprowadzanych na ulicach bez opieki medycznej (…) Wiele bezbronnych kobiet, które mogą być zrozpaczone sytuacją, w której się znalazły, otrzyma pigułki i zostanie wysłana do domu, aby przestać być problemem dla społeczeństwa”.

 

Szacuje się, że w 2016 roku w Szkocji dokonano 12,063 aborcji – 73,5% z nich przed dziewiątym tygodniem ciąży. W 89,4% przypadków były to aborcje farmakologiczne.

 

Źródło: www.genethique.org, www.bbc.com

By | 2017-11-07T17:47:13+01:00 wtorek, 07 listopada 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail