Komitet Praw Człowieka ONZ chce narzucić powszechną legalizację aborcji w imię prawa do życia

by

Komitet Praw Człowieka ONZ zebrał się 1 i 2 listopada 2017 r. w Genewie, aby obradować nad treścią Komentarza Ogólnego do art. 6 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Większość członków Komitetu opowiedziała się za „legalnym, bezpiecznym i skutecznym” dostępem do aborcji dla wszystkich kobiet i dziewcząt. Zignorowała tym samym głosy kilkaset tysięcy osób, które opowiedziały się za faktyczną obroną prawa do życia w przekazanym na początku października Komitetowi memorandum.

 

Przypomnijmy, Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, podpisany i ratyfikowany przez większość państw na świecie (Polska w 1977 r.), to dokument o wiążącym charakterze prawnym opisujący podstawowe prawa człowieka i zobowiązania państwa wobec obywateli. Artykuł 6. tego dokumentu mówi o prawie do życia przysługującym każdemu człowiekowi.

 

Większość członków Komitetu uznała na odbywającym się w piątek posiedzeniu, że ochrona życia powinna oznaczać wprowadzenie prawa do aborcji.

 

Od samego początku debaty M. de Frouville, francuski członek Komitetu, zalecił unikanie wszelkich „rozważań filozoficznych lub ideologicznych”, ale raczej skupienie się wyłącznie na prawach kobiet. W żadnym momencie debaty nie zakwestionowano moralnej natury aborcji. Członkowie Komitetu byli również ostrożni w stosowaniu terminu „dziecko”. Według nich ono nie istnieje przed narodzinami, dlatego nie ma sensu wspominać o jego prawach i interesach.

 

Jeżeli chodzi o prawo do aborcji, przywołane przez Komitet zostało motto International Planned Parenthood, zgodnie z którym aborcja powinna być zdekryminalizowana, a dostęp do niej powinien być „legalny, bezpieczny i skuteczny”, beż żadnych warunków i ograniczeń czasowych. M. de Frouville stwierdził, że dekryminalizacja aborcji „leży u podstaw zagadnienia prawa do życia!”.

 

Dyskusja nad projektem komentarza ogólnego będzie kontynuowana 10 listopada, a następnie ponownie w marcu i kwietniu 2018 roku. Komitet zajmie się też kwestiami wspomaganego samobójstwa i eutanazji , których narzucenie uważa za działanie w imię prawa do życia.

 

Na początku października do Komitetu Praw Człowieka napłynęło kilkadziesiąt petycji w obronie prawa do życia, które łącznie zawierały ponad ćwierć miliona głosów w rzeczywistej obronie życia i godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Niestety, zostały zupełnie zignorowane przez Komitet.

 

Źródło: eclj.org

You may also like

Facebook