Konferencja „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS”

by

Pod hasłem „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS” odbędzie się 8 września br. w Kościerzynie (woj. pomorskie) konferencja naukowo-szkoleniowa skierowana do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kuratorów sądowych – zatrudnionych w placówkach woj. pomorskiego oraz rodziców – mieszkańców woj. pomorskiego.

 

FAS (od ang. Fetal Alcohol Syndrom) jest najcięższą formą uszkodzeń płodu w wyniku spożywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Oznacza zespół wad wrodzonych somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek prenatalnej ekspozycji na działanie alkoholu. Według lekarzy nie można określić, jaka ilość alkoholu jest dla płodu niebezpieczna, bo nawet niewielka dawka może działając na nienarodzone dziecko spowodować zmiany w budowie jego ciała, powstanie wad rozwojowych narządów, a przede wszystkim wad środkowego układu nerwowego.

 

Podczas konferencji prelegenci, wśród których są pedagodzy, lekarze i psycholodzy przybliżą m.in. następujące zagadnienia: „Początki rozwoju prenatalnego człowieka. Alkohol jako teratogen”, „Problematyka Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych w ujęciu globalnym i krajowym”, „Interdyscyplinarna pomoc dziecku z FASD i jego opiekunom” czy „Rozmowa z kobietą w ciąży o alkoholu”.

 

Wydarzenie odbędzie się w 8 września 2017r. w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie (ul. 3 maja 9). Udział w konferencji jest bezpłatny. Więcej informacji oraz link do formularza rejestracyjnego dostępny jest na stronie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej woj. pomorskiego: rops.pomorskie.eu

 

Niedawno powstał pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowego leczenia dzieci, których matki spożywały w ciąży alkohol. Ośrodek mieści się w Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie (czytaj więcej: www.deon.pl)

You may also like

Facebook