Konferencja „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne oraz prawne”

by

W którym momencie można rozpocząć diagnozę pacjenta? Kiedy najlepiej wdrożyć leczenie? Co oznacza w praktyce zwrot „prawo pacjenta do godnej śmierci”? Na te i inne pytania dotyczące praw poczętego pacjenta od pierwszych chwil jego istnienia postarają się odpowiedzieć eksperci różnych dziecin na konferencji „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne oraz prawne”, która odbędzie się 14 października br. w Warszawie.

 

„Dynamiczny postęp nauk medycznych pozwala obecnie na rozpoczęcie terapii w stosunku do pacjenta, który się jeszcze nie urodził. Jednocześnie Konwencja o prawach dziecka stanowi, że „dziecko, ze względu na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu”. Dotyczy to również jego praw jako pacjenta. Zarówno możliwości obrazowania, jak i interwencji chirurgicznej dają szansę na wyzdrowienie, bądź istotną poprawę stanu zdrowia, wielu pacjentom w fazie ich prenatalnego rozwoju. Podobne działania kierują nas nieuchronnie w stronę pytań o charakterze etycznym oraz prawnym. Zastanawiamy się w tym miejscu: jakie prawa posiada nienarodzony pacjent? Czy aktualnie jesteśmy owe prawa w stanie zdefiniować? Kto stoi na straży realizacji tych uprawnień?”, pytają organizatorzy oraz zapewniają, że zaproszeni wykładowcy (uznani teoretycy prawa i medyczni specjaliści na co dzień diagnozujący i leczący dzieci w fazie prenatalnej oraz ich matki) postarają się odpowiedzieć na te oraz inne niezwykle aktualne pytania.

 

Zaproszenie na konferencję skierowane jest do osób zainteresowanych medycznymi oraz prawnymi aspektami przeprowadzania innowacyjnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych, jak również osoby podejmujące w swoich działaniach temat poronienia oraz perinatalnego wsparcia hospicyjnego.

 

Organizatorem wydarzenia są Centrum Bioetyki Instytutu Ordo Iuris oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

 

Więcej informacji: pacjent.ordoiuris.pl

You may also like

Facebook