Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

by FUNDACJA JZN
W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

– Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia – rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. – Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić – mówił kapłan.

Duszpasterz podkreślił, że nadzieja jest siłą, która pozwala oczekiwać na spotkanie ze zmarłymi przedwcześnie dziećmi. – Musimy być świadomi tego, że każde z tych dzieci żyje, że one wszystkie są w domu Ojca w niebie. Dzisiejsza ewangelia pokazała nam, że Jezus pragnie, by dzieci do Niego przychodziły. Możemy więc sobie wyobrazić przywitanie Jezusa z waszymi dziećmi. On je przytula do swojego kochającego serca – kontynuował kaznodzieja.

– Pojawia się pytanie o to, dlaczego wasze dzieci żyły tak krótko na tej ziemi. Nie mam na to prostej odpowiedzi. Próbuję ją odnaleźć w krzyżu Chrystusa, bo krzyż pokazuje, że cierpienie może mieć sens – kapłan zwrócił się do żałobników. – Życie waszych dzieci także ma sens, bo ono trwa dalej, w niebie. Wasze dzieci są w wiecznym „teraz” – podkreślił.

Ks. Kościelniak zaznaczył także, że żałoba, smutek i żal po śmierci dziecka, także tego nienarodzonego, są czymś ważnym. – To naturalne, że w naszych sercach jest smutek. To oczywiste, że kochacie wasze dzieci i za nimi tęsknicie. Macie prawo do przeżywania żałoby – mówił.

– Jezus patrzy na nas z miłością. Prośmy Go dzisiaj o umocnienie dla was, pogrążonych w żałobie rodziców tych dzieci, które dzisiaj żegnamy. Prośmy Go o nadzieję. Dobry Boże, umocnij nas i naszą ludzką nadzieję – zakończył kapłan.

Po mszy świętej odmówiony został akt zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu miłosierdziu, a po nim nastąpiło odprowadzenie zmarłych dzieci na miejsce wiecznego spoczynku. Ich grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich w Krakowie przy ul. Wielogórskiej 16.

Ciała dzieci, pochodzące z okresu od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2022 roku, zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Ten, a także poprzednie pochówki dzieci utraconych były możliwe dzięki życzliwej współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz diecezjalnego duszpasterza rodzin dzieci utraconych.

Opieka duszpasterska rodzin dzieci utraconych

W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 diecezjalny duszpasterz rodziców po stracie odprawia mszę świętą w intencji pogrążonych w żałobie rodziców i rodziny. Msze odbywają się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W czasie eucharystii rodziny składają na ołtarzu kartki z imionami zmarłych dzieci. Po mszy prowadzona jest adoracja, która kończy się indywidualnym błogosławieństwem rodziców Najświętszym Sakramentem.
Ponadto w pierwszą sobotę czerwca w tamtejszym sanktuarium odbywa się pielgrzymka rodzin dzieci utraconych. Z kolei Dzień Dziecka Utraconego obchodzony jest 15 października.

Aktualnie obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że każdy człowiek, w tym także dziecko zmarłe przed narodzinami, ma prawo do godnego pochówku. Jeśli rodzina (z jakichkolwiek przyczyn) nie zdecyduje się na odebranie ciała ze szpitala, obowiązek zorganizowania pochówku dziecka spoczywa na gminie (zob. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi).

You may also like

Facebook