Kraków: Rusza pierwsza kawiarnia zatrudniająca osoby z zespołem Downa

by FUNDACJA JZN
W połowie stycznia przy ulicy Na Kozłówce 25 zostanie otwarta Społeczna Kaffka, czyli pierwsza w Krakowie kawiarnia, która daje zatrudnienie osobom z zespołem Downa.

„Kawiarnia Społeczna Kaffka to przestrzeń, gdzie tworzymy miejsca pracy dla dorosłych osób z zespołem Downa przygotowując ich do samodzielnej dorosłości oraz pomagając doskonalić ich umiejętności społeczne” – można przeczytać w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie, które prowadzi m.in. przedsiębiorstwo Społeczna 21, w ramach którego będzie działała kawiarnia.

W kawiarni zlokalizowanej przy ulicy Na Kozłówce 25 będą pracowali Monika, Julka, Szymek i Janek –  czwórka młodych ludzi, którzy niedawno skończyli szkołę i chcą rozpocząć pracę. Przeszli już szkolenia baristyczne w krakowskich kawiarniach. Towarzyszyć im będą trenerzy pracy. Lokal będzie czynny codziennie od godz. 9.00 do 17.00.

„Wierzymy, że tworzenie kolejnych takich miejsc przyczyni się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych, a także poszerzy ich kompetencje” – zwracają uwagę odpowiedzialni za Społeczną Kaffkę.

Przedsiębiorstwo Społeczna 21 powstało w 2017 r. w krakowskim Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza”. W 2018 r. otwarto foodtruck nad Zalewem Nowohuckim, jako franczyzę Frytek Belgijskich z Krakowa. W 2019 r. otworzono sklep Zręczne Drobiazgi, w którym sprzedawane jest rękodzieło. Przedsiębiorstwo wszystkie zarobione środki przeznacza na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie daje zatrudnienie 12 osobom z zespołem Downa.

Kawiarnia Społeczna Kaffka jest współfinansowana przez Urząd Miasta Krakowa. Lokal został użyczony przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.

You may also like

Facebook