Ks. prof. Bortkiewicz: mamy poważne problemy z interpretacją praw osoby ludzkiej

/Ks. prof. Bortkiewicz: mamy poważne problemy z interpretacją praw osoby ludzkiej

Ks. prof. Bortkiewicz: mamy poważne problemy z interpretacją praw osoby ludzkiej

Mamy poważne problemy z interpretacją praw osoby ludzkiej. W sposób absurdalny rozrosły się tzw. prawa człowieka, a temu rozrostowi towarzyszy coraz bardziej chaotyczne rozumienie osoby ludzkiej – powiedział w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja etyk ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

 

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa XI Międzynarodowy Kongres „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”. Podjęty temat jest zagadnieniem kluczowym, co potwierdził ks. prof. Paweł Bortkiewicz, mówiąc, że „osoba ludzka stanowi – po Bogu – największe misterium świata”.

 

– Wciąż zgłębiamy tajemnice osoby ludzkiej. Choćby zwrócę uwagę na to, że mówiąc w języku polskim „osoba”, akcentujemy wymiar indywidualności, wymiar niepowtarzalności człowieka. Natomiast w językach zachodnich, kiedy mówimy „persona”, akcentujemy „per se” – przez siebie do drugiego, a więc wymiar wspólnotowy. Chociażby to napięcie między wymiarem indywidualnym a wspólnotowym pokazuje, jak bardzo jest to złożona i intrygująca rzeczywistość – zauważył gość Radia Maryja.

 

Etyk wskazał, że temat osoby ludzkiej został w tym roku podjęty „w 70. rocznicę uchwalenia praw człowieka, dlatego że z tymi prawami mamy w tej chwili poważne problemy”.

 

– Mamy poważne problemy z interpretacją praw osoby ludzkiej. Przekonujemy się chociażby jak bardzo rozrosły nam się tzw. prawa człowieka w sposób absurdalny, a temu rozrostowi praw człowieka towarzyszy coraz bardziej chaotyczne rozumienie osoby ludzkiej. Co to konkretnie znaczy? No chociażby to znaczy, że z jednej strony nie jesteśmy w stanie zdefiniować człowieka w jego momencie poczęcia, dlatego ignorujemy fundamentalne, podstawowe, najbardziej elementarne prawo do życia. A z drugiej strony tworzymy jakieś fikcyjne zespoły tzw. praw reprodukcyjnych, które są w gruncie rzeczy absurdalnymi roszczeniami do panowania nad własną cielesnością, nad własną płciowością – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

– Tworzymy właśnie zespoły takich praw, jak prawo do aborcji, prawo do sterylizacji, do antykoncepcji, do in vitro, a więc mamy pewien chaos cywilizacyjny, mamy pewien chaos prawny, którego źródłem jest właśnie błędne rozumienie, albo niechęć w próbie rozumienia tego, kim jest człowiek, kim jest osoba ludzka – dodał.

 

Cała rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest na stronach Radia Maryja.

 

Źródło: radiomaryja.pl
Fot. YouTube.com
By | 2018-11-26T10:10:39+01:00 sobota, 24 listopada 2018|Bioetyka, Prawo i polityka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook