Lekarze doprowadzili do narodzin dziecka kobiety w śpiączce

by FUNDACJA JZN
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi doprowadzili do narodzin dziecka kobiety, która po przebyciu wypadku komunikacyjnego przez większą część ciąży pozostawała w śpiączce. W wyniku cesarskiego cięcia w 32. tygodniu na świat przyszła dziewczynka.

Dziecko urodziło się w lipcu, ale szpital poinformował o tym dopiero w ubiegłym tygodniu. „Pacjentka trafiła do nas w 25. tygodniu ciąży, po bardzo ciężkim wypadku komunikacyjnym, w którego wyniku zapadła w śpiączkę. Przebywała u nas do 32. tygodnia ciąży. Staraliśmy się, zapewniając komfort życia pacjentce, zaopiekować się również jej nienarodzonym dzieckiem” – podkreślił na konferencji prasowej dr Mariusz Grzesiak z Kliniki Położnictwa, Ginekologii i Perinatologii ICZMP.

W trakcie ok. siedmiu tygodni pobytu na intensywnej terapii w łódzkim szpitalu 23-letnia kobieta przeszła m.in. operację neurochirurgiczną. Ciążę udało się utrzymać do 32. tygodnia. Lekarze rozwiązali ją przez cesarskie cięcie w momencie, gdy pojawiły się cechy zmian zapalnych.

„Matka przeżyła zabieg cięcia cesarskiego, a potem jej stan zaczął się poprawiać. Wydaje nam się, że jeśli chora trafi do dobrego ośrodka rehabilitacyjnego, ma szansę wybudzić się i egzystować normalnie” – zaznaczył szef Kliniki Anestezjologii w ICZMP dr Bogusław Sobolewski. „Musieliśmy pamiętać, że leczymy jednocześnie matkę i dziecko. Najlepszym środowiskiem dla dojrzewającego płodu jest organizm matki, dlatego staraliśmy się utrzymać ciążę jak najdłużej. Jednocześnie równie ważne było dla nas zdrowie kobiety” – dodał.

W momencie urodzenia dziecko ważyło niecałe dwa kilogramy. Ze szpitala zostało wypisane w stanie dobrym, ale jak każdy wcześniak z niską masą urodzeniową wymaga dalszej opieki ambulatoryjnej.

W ICZMP był to już drugi w ostatnich dwóch latach przypadek kobiety pogrążonej w śpiączce, której ciążę udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Źródło: PAP

You may also like

Facebook