M.Zawisza (Lewica): Uważamy, że należy wprowadzić europejskie standardy przerywania ciąży

by FUNDACJA JZN
Końcówka kampanii wyborczej oznacza głównie pytania o kwestie światopoglądowe. In vitro, aborcja, religia w szkole – to tematy, który wywołały najwięcej emocji podczas debaty „Po prostu Polska” poprowadzonej na antenie radia RMF FM.

Czy politycy są za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego? Czy in vitro powinno być finansowane z budżetu państwa? Czy edukacja seksualna powinna być obowiązkowym przedmiotem w szkole? To tylko niektóre z pytań stanowiących oś debaty wyborczej – organizowanej wspólnie przez RMF FM, Dziennik Gazetę Prawną oraz Interię. Udział w dyskusji brali: Polskie Stronnictwo Ludowe – Dariusz Klimczak, Prawo i Sprawiedliwość – Sebastian Kaleta, Lewica – Marcelina Zawisza, Konfederacja – Robert Winnicki, Koalicja Obywatelska – Marzena Okła-Drewnowicz.
Nie jesteśmy za liberalizacją prawa aborcyjnego – zapewniła Okła-Drewnowicz dodając: Utrzymamy to, co zostało zawarte w 1993 roku.
Dariusz Klimczak z PSL podkreślał: Jesteśmy za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego.
Do tematu aborcji eugenicznej odniósł Sebastian Kaleta z PiS. Zapewniał, że jego obóz „jest za jak największą ochroną życia”: Jeśli Trybunał Konstytucyjny wyda taki wyrok (że tzw. „aborcja eugeniczna” jest niezgodna z Konstytucją – przyp. red.), zmienimy ustawę aborcyjną.
Głos Lewicy reprezentowała Marcelina Zawisza: Uważamy, że należy wprowadzić europejskie standardy przerywania ciąży. (…) Jeżeli małoletnia podejmuje aktywność seksualną, powinna być brana (pod uwagę – przyp. red.) w procesie podejmowania decyzji o ciąży. Nie można zmuszać dzieci do rodzenia dzieci.
Robert Winnicki: Konfederacja jest za ochroną życia poczętego od pierwszych momentów. Nie jesteśmy obłudnikami jak PiS. (…) Trzeba wprowadzić przepisy, które pociągają do odpowiedzialności tych, którzy doprowadzają do aborcji.

Pytania podczas debaty mogli zadawać także internauci. Jeden z nich pytał Dariusza Klimczaka, czy PSL poprze finansowanie in vitro z budżetu państwa. Tak, oczywiście, poprzemy – zapewnił polityk. Dodał jednak, że wsparcie finansowe ze strony państwa dla tej metody zapłodnienia powinno dotyczyć wyłącznie małżeństw.

Marcelina Zawisza z Lewicy usłyszała pytanie o refundację zapłodnienia in vitro dla wszystkich kobiet. Czy będzie to też dotyczyć tych pań, które nie żyją w związkach? Każda kobieta powinna mieć prawo do tego, żeby państwo zadbało o jej dobrostan – tłumaczyła Zawisza. Nie będziemy patrzeć ludziom w papiery, weryfikować, czy dana osoba jest w związku małżeńskim, czy w związku partnerskim – dodała. Refundacja in vitro powinna być dla wszystkich kobiet, które tego potrzebują – tłumaczyła.

W dalszej części debaty padły również pytania m.in. o wychowanie patriotyczne, problem osób LGBT i nauczanie seksualne w szkołach.

Źródło: rmf24.pl

You may also like

Facebook