Malta przyjęła nowe ustawodawstwo zezwalające na mrożenie embrionów i dawstwo gamet

by FUNDACJA JZN
Kontrowersyjne poprawki do ustawy o ochronie embrionów (ang. Embryo Protection Bill) zostały uchwalone przez parlament na Malcie głosami 34 do 27. Obecnie czekają na formalną zgodę prezydenta.

 

Maltańskie prawo zezwala aktualnie parom, które uczestniczą w programie in vitro, na zapłodnienie dwóch jajeczek i wszczepienie dwóch utworzonych zarodków do macicy. Nowe poprawki umożliwią parom zapłodnienie do pięciu komórek jajowych, ale zasada dotycząca wszczepienia dwóch zarodków nadal będzie obowiązywać, co oznacza, że ​​„zapasowe” (czy też „nadliczbowe”) embriony zostaną zamrożone.

 

Nowe prawo przyzna dostęp do sztucznego zapłodnienia parom homoseksualnym i osobom samotnym, a także wprowadzi możliwość dawstwa gamet. Usunięty został zapis z wcześniejszej wersji ustawy wprowadzający niekomercyjne macierzyństwo zastępcze (choć ma on niestety zostać omówiony w późniejszym czasie i uwzględniony w osobnej ustawie). Także zaproponowana wcześniej anonimowość dawstwa gamet została zniesiona, co oznacza, że dzieci poczęte drogą sztucznego zapłodnienia z dawstwa gamet, po ukończeniu 18. roku życia będą mogły dowiedzieć się, kim są ich biologiczni rodzice.

 

Lider opozycji, Adrian Delia, powiedział, że jego partia jest przeciwna wszystkiemu, co prowadzi do zniszczenia ludzkiego życia. Stwierdził, że prawo „pozbawiło społeczeństwo człowieczeństwa” i dało ministrom władzę decydowania o tym, kto powinien się urodzić, a kto nie.

 

„To jest prawo, które tworzy nierówności przed narodzinami” – powiedział Delia. „Prawo, które niszczy pojęcie rodziny i niszczy strukturę społeczeństwa tak bardzo, że jutro go nie rozpoznamy”. „To rząd, który nalega na stworzenie bezdusznego państwa” – podsumował.

 

Grupy pro-life, w tym Life Network Foundation Malta – członek Federacji ONE OF US, zdecydowanie sprzeciwiały się tej ustawie. Maltańska organizacja pro-life spotkała się z prezydentem Marie-Louise Coleiro Preca i przekonywała, że nowa ustawa naruszy konstytucyjne prawo do życia. Prawnik Tonio Azzopardi złożył w tej sprawie skargę konstytucyjną, zwracając uwagę, że nowa ustawa narusza art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a także art. 33 konstytucji maltańskiej.

 

Źródło: oneofus.eu

You may also like

Facebook