Mam prawo się urodzić. Niezwykły apel młodej Brytyjki z zespołem Downa

by FUNDACJA JZN
Niepełnosprawne dzieci, takie jak ja, także mają prawo do urodzenia się – mówi 24-letnia Heidi Crowter. Brytyjka z zespołem Downa zamierza złożyć do sądu pozew przeciwko rządowi, aby uzyskać gwarancję, że nikt nie będzie traktowany inaczej i skazywany na śmierć tylko z powodu wykrytej przed narodzinami niepełnosprawności.

Heidi publicznie kwestionuje brytyjską ustawę aborcyjną z 1967 r., która w przypadku stwierdzenia choroby dziecka, zezwala na aborcję aż do porodu. Dziewczyna przyznaje, że według tej definicji ona również jest zakwalifikowana jako niepełnosprawna z głębokim upośledzeniem, ponieważ ma dodatkowy chromosom. W swoich wystąpieniach przypomina też, że zupełnie niedawno Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ zalecił Wielkiej Brytanii zmianę prawa aborcyjnego, aby zapobiec dyskryminacji.

Heidi stwierdza: – Niestety nasz rząd postanowił zignorować to zalecenie i prawa nie zmienił. W tej sytuacji wspólnie z innymi członkami społeczności osób z zespołem Downa zamierzam złożyć do sądu pozew przeciwko rządowi, aby uzyskać gwarancję, że nikt nie jest traktowany inaczej i skazywany na śmierć tylko z powodu swojej niepełnosprawności.

Heidi Crowler razem z Cheryl Bilsborrow, której dwuletni synek również ma zespół Downa, prowadzą otwartą kampanię na rzecz zmiany prawa. Stały się częścią akcji „Don’t Screen Us Out” (Nie „wycinaj” nas), która ma tysiące zwolenników. Kampania wzywa także do reformy służby zdrowia, aby lepiej edukować i wspierać rodziny dzieci z diagnozą niepełnosprawności.

W 2018 r. w Wielkiej Brytanii przeprowadzono 3269 aborcji selektywnych ze względu na niepełnosprawność, 618 z nich dotyczyło zespołu Downa. W 2008 roku było to 436 przypadków. Stanowi to 42% wzrost liczby aborcji w przypadku zespołu Downa w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Human Life International Polska powołując się na dane Stowarzyszenia Ochrony Nienarodzonych Dzieci informuje, że liczba późnych aborcji nienarodzonych dzieci, u których wykryto zespół Downa, podwoiła się  w Anglii na przestrzeni ostatnich lat dwukrotnie.

Sytuacja jest równie trudna na całym świecie. W Islandii abortowanych jest prawie 100% nienarodzonych dzieci, u których testy wykazują pozytywny wynik w kierunku wykrycia zespołu Downa. We Francji w 2015 r. było to 77%., w Wielkiej Brytanii 90% i 67% w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: www.hli.org.pl

You may also like

Facebook