Międzynarodowy kongres „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”

by FUNDACJA JZN
Musimy otworzyć oczy – człowiek nie jest zagrożeniem, ale wyzwaniem. Należy mu się szacunek, bo jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga – to podsumowanie międzynarodowego kongresu „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”.

 

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończył się dwudniowy międzynarodowy kongres „Katolicy i osoba ludzka – szanse i zagrożenia”.

 

– Jesteśmy szczęśliwi, że podczas tych dwóch dni mogliśmy niejako zgłębić tajemnicę człowieka – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM.

 

Drugi dzień kongresu rozpoczął się od Mszy św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił delegat ds. przedstawicielstw papieskich ks. abp Jan Romeo Pawłowski. – Nasze spotkanie na tym międzynarodowym kongresie, który tutaj się odbywa, niczym innym nie jest, jak rozważaniem tej prawdy, że Pan Jezus śmierć zwyciężył, a na życie ludzkie, na wszystkie jego aspekty, rzucił światło przez Ewangelię – podkreślił delegat ds. przedstawicielstw papieskich.

 

Bo wystarczy tylko ona, by zrozumieć drugiego człowieka. – Żeby człowiek był człowiekiem, żeby człowiek mógł się zbawić, żeby człowiek zrozumiał siebie do końca przez Chrystusa – dodał ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

 

Jak zaznaczył ojciec dr Zdzisław Klafka, należy szanować każdą osobę, bez względu na jej pochodzenie czy wyznanie. – Trzeba nam otworzyć oczy, a w Polsce szczególnie, byśmy odkryli, że człowiek nigdy nie jest zagrożeniem, ale tak naprawdę drugi człowiek jest dla nas ogromnym wyzwaniem i kandydatem do tego, by być obdarowanym przez moją różnorodność, odmienność – wskazał rektor WSKSiM.

 

Paradoksalnie, dziś to bardzo trudne. Bo choć obecnie propaguje się przesadną tolerancję, nawet wobec zła, to często nie akceptujemy nawet samych siebie. Wykorzystując rozwój technologii próbujemy na siłę zmienić siebie, czasem nawet unicestwić. – Z jednej strony obserwujemy ogromne możliwości, które generują przede wszystkim perspektywy terapeutyczne, ale obserwujemy też działalność, która ma charakter eugeniczny i myślę, że niestety ta druga sfera działalności jest bardziej znacząca, bardziej dominująca – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

I to niewątpliwie zagrożenie. Dlatego warto pamiętać choćby o tym, co mówił św. Jan Paweł II na temat wartości ludzkiego życia – wskazał o. prof. Jarosław Kupczak OP. – Człowiek jest kimś, kto jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga i w związku z tym posiada pewną nieusuwalną godność, która cechuje go jako indywidualną osobę, jako kogoś, kto jest obdarzony rozumną wolnością – podkreślił o. prof. Jarosław Kupczak OP.

 

Czyli taką, która nie skłania nas do działania wbrew życiu – zaznaczyła prof. Maria Marta Cuneo z Argentyny. – Nie posiadamy niczyjego życia na własność. Świat również nie należy do nas. Istnienie jest darem. Ten dar trzeba przyjąć, zaakceptować, troszczyć się o niego, kochać i przekazać – mówiła prelegent.

 

W kongresie w toruńskiej uczelni wzięli udział wykładowcy m.in. z Argentyny, Kolumbii, Egiptu i Włoch.

 

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook