Minister rodziny: Aby móc walczyć o godność – musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci

by FUNDACJA JZN
Aby móc walczyć o godność – musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci. Program „Za życiem” wprowadza innowacyjne rozwiązania i stanowi kompleksowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. To m.in. wszechstronna opieka nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży i po porodzie – mówiła we wtorek w Sejmie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

We wtorek w Sejmie minister Marlena Maląg nawiązała do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej. Minister mówiła, że „życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez Ustawę Zasadniczą”.

Oceniła również, że „skutki orzeczenia TK odnoszą się w szczególności do większego zapotrzebowania na wszelkie formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, realizowanych w programie +Za życiem+”.

Przekonywała, że los polskich kobiet jest dla rządzących ważny.

„Chroniliśmy polskie kobiety i polskie rodziny i to my wprowadzamy rozwiązania, które mają otoczyć opieką rodziny (…). Aby móc walczyć o godność, musimy móc żyć. Nie mamy prawa zabijać nienarodzonych dzieci” – mówiła minister.

Dodała, że działania podejmowane przez rząd mają ochronić i wspierać kobiety, rodziny i osoby z niepełnosprawnościami, które wsparcia potrzebują.

Informując o tym wsparciu mówiła, że „bardzo często zdarza się, że kobieta w przypadku urodzenia dziecka z poważną niepełnosprawnością pozostaje ze swoim heroizmem sama, dlatego wprowadziliśmy rozwiązania i uregulowania prawne sprzyjające egzekucji alimentów”.

„Nie sposób pominąć też innego instrumentu wsparcia osób niepełnosprawnych – Funduszu Solidarnościowego. Z niego od 1 października 2019 r. finansujemy m.in. świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości do 500 zł. W ramach tego funduszu sprawnie działają programy takie jak: asystent osoby niepełnosprawnej, usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych, opieka wytchnieniowa czy też centra opiekuńczo-mieszkalne, tak bardzo potrzebne” – mówiła minister.

„Dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, podjął takie efektywne i skuteczne działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Łącznie na programy z Funduszu Solidarnościowego w roku 2019 i obecnym przeznaczamy ponad 14 mld zł” – podkreśliła.

Szefowa MRiPS przekonywała również, że „w tym roku został również uruchomiony dodatkowy program świadczeń medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych, aby zapewnić im wsparcie w realizacji aktywności zawodowej”.

Wskazywała na współpracę z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Pawłem Wdówikiem. Przekonywała, że z nim oraz ze środowiskiem osób niepełnosprawnych rząd „wsłuchuje się w potrzeby tych osób”.

Źródło: radiomaryja.pl

You may also like

Facebook