Ministerstwo Zdrowia ujawniło nowe dane dotyczące liczby aborcji w 2017 r.

/Ministerstwo Zdrowia ujawniło nowe dane dotyczące liczby aborcji w 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia ujawniło nowe dane dotyczące liczby aborcji w 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia (MZ) ujawniło nowe dane dotyczące liczby przeprowadzonych legalnie aborcji w 2017 r. W ubiegłym roku w Polsce wykonano 1061 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości w sytuacji, gdy wyniki badań wskazywały na prawdopodobieństwo upośledzenia lub choroby płodu – wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w 2017 r. przeprowadzono 1057 aktów przerwania ciąży. W 22 przypadkach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. W 1035 przypadkach badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

 

Powyższe statystki – jak zaznacza MZ – nie obejmują danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Z informacji uzyskanych z tych resortów wynika, że w 2017 r. w szpitalach publicznych nadzorowanych przez MSWiA wykonano cztery akty przerwania ciąży (wszystkie z uwagi na to, że badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu). W szpitalach publicznych nadzorowanych przez MS nie przeprowadzono żadnego aktu przerwania ciąży.

 

Ustawa z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

Źródło: www.gosc.pl

By | 2018-08-03T14:17:25+02:00 piątek, 03 sierpnia 2018|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook