Możliwość rozszerzenia zakresu nieinwazyjnych badań prenatalnych

/Możliwość rozszerzenia zakresu nieinwazyjnych badań prenatalnych

Możliwość rozszerzenia zakresu nieinwazyjnych badań prenatalnych

Nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPS) obejmuje analizę DNA płodu z komórek krążących we krwi matki. Jest ono obecnie używane głównie do wykrywania trisomii 21. (zespół Downa), 13. (zespół Patau) i 18. (zespół Edwardsa) pary chromosomów a także do badania chromosomów płci. Naukowcy chcą jednak rozszerzyć zakres tego testu na wszystkie chromosomy.

 

Dzięki przebadaniu całego kariotypu możliwe będzie również wykrycie innych, rzadziej występujących trisomii, na przykład 7., 15., 16. i 22. pary chromosomów. Są one związane z poważnymi problemami zdrowotnymi w czasie trwania ciąży. Trisomie te powodują czasami zmiany tylko w łożysku, które mogą jednak wpłynąć na prawidłowy rozwój dziecka, powodując w szczególności wczesne poronienia.

 

Niedawne badania naukowców z Ameryki i Australii pokazały, że rozszerzenie badania na wszystkie chromosomy może pomóc w identyfikacji ryzyka poważnych komplikacji i w zredukowaniu liczby fałszywie pozytywnych wyników badań prenatalnych. Ważne jest również to, że takie testy prenatalne nie wpływają w żaden sposób na dziecko, nie są też groźne dla matki.

 

Źródło: www.genethique.org

By | 2017-09-22T17:18:27+02:00 piątek, 22 września 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook