Musimy uznać umieranie za część życia. Caritas w Niemczech wzywa do debaty na temat eutanazji

by FUNDACJA JZN
„Jeśli ktoś cierpi z powodu wielkiego bólu lub jest w głębokiej samotności, zastanawiam się, czy jego samostanowienie rzeczywiście nim kieruje, czy też nie jest to ostatecznie wezwanie do życia, opieki, pomocy, wsparcia, bliskości” – pyta przewodniczący Caritas Niemiec Peter Neher.

Po wyroku Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe w lutym br. Caritas w Niemczech wzywa do intensywnej debaty społecznej na temat wartości życia. W poniedziałkowym wydaniu niemieckiego dziennika “Neue Osnabrücker Zeitung” przewodniczący Caritas Niemiec Peter Neher skrytykował decyzję sądu, ponieważ „ostatecznie powołuje się on na prawo do samostanowienia jako jedyne kryterium życia i śmierci”. Kwestia „samostanowienia” staje się kluczowa w debacie na temat eutanazji.

“Nie ma wątpliwości, że prawo do samostanowienia jest „wielkim dobrem”. Ale to zakłada, że każde życzenie samobójcze wyraża się w postawie samostanowienia. I czy zawsze tak jest? – pyta na łamach gazety Neher.

Argumentuje jednocześnie, że dwuznaczność pragnienia śmierci może być źle zrozumiana:

„Jeśli ktoś cierpi z powodu wielkiego bólu lub jest w głębokiej samotności, zastanawiam się, czy jego samostanowienie rzeczywiście nim kieruje, czy też nie jest to ostatecznie wezwanie do życia, opieki, pomocy, wsparcia, bliskości. Dlatego uważam, że ten silny nacisk na samostanowienie jest błędem, biorąc pod uwagę złożoność sytuacji” – mówi przewodniczący Caritas Niemiec.

Ostrzega również, że konsekwencje legalizacji eutanazji mogą się przejawiać także poprzez presję, która będzie wywierana na osoby starsze i ciężko chore, by skorzystały z prawa do wspomaganego samobójstwa.

Przewodniczący Caritas Niemiec domaga się, aby uniknąć negatywnych konsekwencji „konieczne jest wzmocnienie środków opieki paliatywnej”.

„Musimy uznać umieranie za część życia” – powiedział.

Pod koniec lutego br. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz wspomaganego samobójstwa o charakterze biznesowym, który został przyjęty przez parlament w 2015 r. W uzasadnieniu podkreślono, że istnieje “kompleksowe prawo do samostanowienia o śmierci”. Zaznaczono, że konieczne jest jednak “staranne prawne” uregulowanie wspomaganego samobójstwa.

Źródło: ekai.pl

You may also like

Facebook