Na placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca uchodźców

/Na placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca uchodźców

Na placu św. Piotra stanęła rzeźba przedstawiająca uchodźców

Po Mszy i odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież odsłonił na placu św. Piotra rzeźbę przedstawiającą grupę uchodźców autorstwa kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalz’a. Pomysłodawcą projektu jest również Kanadyjczyk, jezuita, o. Michael Czerny, który w czasie najbliższego konsystorza otrzyma biret kardynalski. Odsłonięcie pomnika było elementem obchodów Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

Praca wykonana w brązie przedstawia liczną grupę osób stłoczonych na niewielkiej barce. Pochodzą oni z wielu kultur i ras, a także, z różnych okresów historycznych. Z środka tłumu wyłaniają się skrzydła Anioła sugerując obecność świętości pośród nich. „Świętość można znaleźć także w obcym, wśród uchodźców i migrantów” – powiedział Timothy Schmalz.

Inspiracją artysty były słowa z XIII rozdziału listu do Hebrajczyków: „Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, Aniołom dali gościnę” (13, 2). Jak przyznaje artysta pomysłodawcą rzeźby był jezuita, ks. Michael Czerny SJ, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Podczas naszej rozmowy w Rzymie zasugerował, żebym zaczął myśleć o stworzeniu rzeźby poświęconej uchodźcom” – zdradził artysta.

„Świętowaliśmy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy pragnąc przypomnieć podstawową prawdę, że nikt nie może być wykluczony ze społeczeństwa, niezależnie od tego, czy mieszka w danym kraju od zawsze, czy też przybył niedawno”. W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Franciszek wskazał na ciągłą troskę Kościoła o osoby najbardziej zagrożone i marginalizowane.

Papież zaznaczył, że dla podkreślenia tych starań na placu św. Piotra została odsłonięta rzeźba poświęcona migrantom. “Jej tematem przewodnim są następujące słowa Listu do Hebrajczyków: «Nie zapominajmy też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę» (13, 2) – powiedział Ojciec Święty. – Rzeźba ta, wykonana z brązu i gliny przedstawia grupę migrantów z różnych kultur i różnych okresów historycznych. Chciałem, aby to dzieło artystyczne znalazło się tutaj, na placu św. Piotra, żeby przypominało wszystkim o ewangelicznym wyzwaniu gościnności”.

Łukasz Sośniak SJ, Paweł Pasierbek SJ
Źródło: vaticannews.va
By | 2019-09-29T17:17:36+02:00 niedziela, 29 września 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail