Najdroższy lek na SMA będzie refundowany dla najmłodszych dzieci

by FUNDACJA JZN
W 2022 roku polscy pacjenci zyskali dostęp do 84 nowoczesnych terapii. Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będą mogły z niego skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia. – Polska jest jednym z nielicznych państw, które zapewniają kompleksowe leczenie SMA – podkreślał podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia Adam Niedzielski.

Od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, Zolgensma.

– W 2022 r. polscy pacjenci zyskali najszerszy dostęp do 84 innowacyjnych terapii – 29 w zakresie wskazań onkologicznych, 55 nieonkologicznych, w tym 32 w chorobach rzadkich. To historyczna refundacja – wskazał minister zdrowia.

– Zolgensma to przełomowy lek, który zmienia życie – mówił Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

Wprowadzanie nowoczesnych technologii jest możliwe dzięki Funduszowi Medycznemu. Roczna refundacja tylko leku Zolgensma wyniesie ok. 300 mln zł.

– Rodzice chorych dzieci oczekiwali na refundację leku Zolgensma. Fundusz Medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, będzie nadal wspomagał polskich pacjentów – mówiła minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

W Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest od 2019 roku finansowane ze publicznych środków. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA.

– Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z 4, które oferują kompleksowe leczenie – wyliczał prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Kolejnym lekiem na SMA, który znajdzie się na wrześniowej liście refundacyjnej, będzie Evrysdi. Tym samym Polska jest jednym z liderów w leczeniu SMA.

– Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów – podkreślała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM.

Od 1 września br. terapia lekiem Zolgensma będzie dostępna dla dzieci w wieku do 6 miesiąca życia z rozpoznaniem rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), badanych w ramach rządowego programu badań przesiewowych noworodków lub prenatalnie w Polsce. Refundacja preparatu Zolgensma przez Fundusz Medyczny jest wypełnieniem docierających także do Kancelarii Prezydenta RP postulatów środowisk pacjenckich i medycznych, szczególnie tych zajmujących się chorymi na wrodzony rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy, który od początku swojej kadencji dużą rolę przykłada do kwestii ochrony zdrowia Polaków. Służą temu m.in. działania prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, której dwaj członkowie jednocześnie są członkami Rady Funduszu.

Rozwiązania zawarte w przepisach prezydenckiej ustawy o Funduszu Medycznym ułatwiają uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

Źródło: gov.pl, prezydent.pl

You may also like

Facebook