Najmniejsze niemowlę świata wypisano ze szpitala po 13 miesiącach

by FUNDACJA JZN
Dziecko, które w chwili narodzin ważyło 212 g i było uznane za najmniejszego noworodka świata, zostało wypisane z singapurskiego szpitala po 13 miesiącach intensywnej opieki – informuje w poniedziałek BBC.

Kwek Yu Xuan urodziła się cztery miesiące przed terminem w wyniku cesarskiego cięcia. Lekarze postanowili przeprowadzić operację po tym, jak u matki dziewczynki wykryto stan przedrzucawkowy – niebezpiecznie wysokie ciśnienie krwi, które może uszkodzić ważne narządy i być śmiertelne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Po urodzeniu dziecko miało 24 cm długości i ważyło 212 g, czyli tyle co jabłko – wymiary uznano za wyjątkowo niskie u noworodka.

W narodowym szpitalu uniwersyteckim w Singapurze dziecko poddawano wielu rodzajom leczenia i umieszczano w różnego rodzaju maszynach podtrzymujących życie. Po ponad roku, kiedy osiągnęło wagę 6,3 kg, lekarze uznali, że dziewczynka może pojechać do domu. Ma schorzenie płuc i będzie potrzebowała w domu aparatury wspomagającej oddychanie, jednak zdaniem lekarzy jej stan poprawi się z czasem.

Źródło: PAP

You may also like

Facebook