Naukowcy – dzieci, które utraciły matkę we wczesnym etapie życia narażone są większe ryzyko chorób psychicznych

by FUNDACJA JZN
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez naukowców na uniwersytecie w Indianie (USA) nagłe i wczesne przerwanie więzi dziecka z matką może predysponować dzieci do chorób psychicznych takich jak schizofrenia czy uzależnienia. Naukowcy chcą wynikami swoich badań zachęcić osoby odpowiedzialne za politykę publiczną, aby uwzględnili czynniki stresu, jakim mogą zostać poddane dzieci podlegające utracie matki we wczesnym etapie życia, „aby zmniejszyć ich podatność na zaburzenia emocjonalne w wieku dorosłym”.

 

Badanie przeprowadzono na szczurach oddzielonych od matek krótko po urodzeniu. Eksperymentalne analizy wykazały, że w przeciwieństwie do szczurów pozostawionych z matkami, te pierwsze wykazywały „znaczące behawioralne, a także biologiczne i psychiczne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu w wieku dorosłym”. U zwierząt, które zostały oddzielone od swoich matek stwierdzono „uszkodzenia w pamięci oraz mniejszą komunikację pomiędzy obszarami w mózgu”, co „mogłoby zwiększyć ryzyko otrzymania diagnozy schizofrenii w przyszłości” – stwierdził autor badania, Sarine Janetsian-Fritz.

 

Zdaniem naukowców „kiedy dziecko zostaje zabrane matce we wczesnym okresie życia, to znacznie zmienia przyszłą strukturę i funkcjonowanie mózgu. Te zaburzenia mogą predysponować do zaburzeń neuropsychiatrycznych, takich jak schizofrenia czy uzależnienia”.

 

Według naukowców wyniki badań powinny zachęcić osoby odpowiedzialne za politykę publiczną, aby uwzględniali czynniki stresu, jakim mogą zostać poddane dzieci podlegające utracie matki we wczesnym etapie życia, „aby zmniejszyć ich podatność na zaburzenia emocjonalne w wieku dorosłym”.

 

Źródło: www.genethique.org

You may also like

Facebook