Naukowcy usunęli poważną mutację genetyczną z ludzkich embrionów

/Naukowcy usunęli poważną mutację genetyczną z ludzkich embrionów

Naukowcy usunęli poważną mutację genetyczną z ludzkich embrionów

Jak donosi portal Medycyna Praktyczna, naukowcom z USA i Korei Południowej po raz pierwszy udało się wymienić wadliwy gen w ludzkim zarodku – informuje „Nature”. Metoda ta budzi nadzieje na skuteczne leczenie chorób genetycznych, ale wywołuje również liczne kontrowersje.

 

„Eksperyment polegał na usunięciu mutacji wywołującej kardiomiopatię przerostową, chorobę doprowadzającą do asymetrycznego przerostu lewej komory serca i nagłego zgonu sercowego. Przekazywana jest ona z pokolenia na pokolenie i zwykle kończy się przedwczesną śmiercią. Mutacja ta zdarza się u jednej na 500 osób (…) Główny autor badania prof. Shoukhrat Mitalipov wyjaśnia, że plemnik z wadliwym genem połączono z komórką jajową, która nie zawierała mutacji powodującej kardiomiopatię przerostową. Jednocześnie w trakcie zapłodnienia metodą edytowania genów wprowadzono prawidłowy gen. Zarodek, który dzięki temu powstał, rozwijając się wykorzystał prawidłowy gen, a nie ten zmutowany”. Jak podkreślają naukowcy metoda ta nie jest jeszcze w pełni doskonała, jednak wypadła znacznie lepiej niż podejmowane wcześniej próby.

 

Badanie, które jest niewątpliwie krokiem milowym, przeprowadzili naukowcy z Oregon Health and Science University, wraz z kolegami z Kalifornii, Chin i Korei Południowej. Osiągnięcie to jest jednak również przykładem ludzkiej inżynierii genetycznej, która budzi poważne zastrzeżenia moralne. Otwiera ona drogę do projektowania dzieci czy też praktyki ulepszania genetycznego. Podczas tego typu eksperymentów ginie wiele embrionów – nie tylko tych, których nie da się już „naprawić”, lecz również zdrowych – zanim uda się z nich usunąć wadliwą mutację. Naukowcy i etycy od dawna ostrzegają o niewiadomych konsekwencjach tego typu ingerencji w ludzkie DNA. Niepokojące są tutaj również skutki kulturowe – eksperci ostrzegają, że nieuregulowana inżynieria genetyczna może doprowadzić do nowej formy eugeniki, w której ludzie będą płacić za wyprodukowanie ulepszonych dzieci, podczas gdy te z niepełnosprawnościami lub po prostu niechciane, będą niszczone i zabijane.

 

Manipulacjom na ludzkich embrionach z wykorzystaniem techniki edytowania ludzkiego genomu sprzeciwiło się m.in. jedenaście międzynarodowych organizacji, w tym American Society of Human Genetics oraz Wellcome Trust z Wielkiej Brytanii.

 

Przeczytaj również: Zgoda brytyjskiego HFEA na modyfikację genomu ludzkiego embrionu

 

Źródło: www.mp.pl, www.nytimes.com

By | 2017-08-07T08:43:51+02:00 piątek, 04 sierpnia 2017|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail