Niderlandy. Padł rekord w liczbie wniosków o eutanazję

/Niderlandy. Padł rekord w liczbie wniosków o eutanazję

Niderlandy. Padł rekord w liczbie wniosków o eutanazję

Krajowe centrum eutanazji poinformowało, że w 2019 roku złożono 3122 wniosków o eutanazję, a więc o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Wyrażono zgodę na jej przeprowadzenie w przypadku 898 osób (29 proc. próśb).

Przed wyborami do parlamentu, które odbędą się w 2021 roku, w Niderlandach wraca debata o prawie do eutanazji. To pierwszy kraj na świecie, który uregulował kwestię eutanazji drogą specjalnej ustawy. W 2019 r. padł tu rekord w liczbie wniosków z prośbą o zakończenie życia. Expertisecentrum Euthanasie – krajowe centrum eutanazji poinformowało, że było ich w sumie 3122, a więc o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. Spośród wszystkich wniosków o eutanazję złożonych w 2019 r., wyrażono zgodę na jej przeprowadzenie w przypadku 898 osób (29 proc. próśb). Przewiduje się, że w 2020 r. liczba wniosków o przeprowadzenie eutanazji ponownie wzrośnie.

Część sił politycznych w Niderlandach jest jednak przeciwnych eutanazji – partie: Christen-Democratisch Appèl (CDA), Socialistische Partij (SP), ChristenUnie (CU) i Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Uważają, że prawo do eutanazji nie jest żadnym rozwiązaniem. System społeczny powinien iść w kierunku lepszej opieki nad osobami starszymi i chorymi, w tym opieki paliatywnej, jak również pomagać wychodzić z samotności.

Holendrzy w dyskusji o eutanazji kładą nacisk przede wszystkich na kwestie ludzkie – związane z bólem, nieznośnym cierpieniem i uporczywą terapią. Rozmawiają o psychice chorych i skutkach społecznych prawa do eutanazji. Kwestie religijne odgrywają rolę mniej niż marginalną.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
By | 2020-02-25T08:49:02+01:00 wtorek, 25 lutego 2020|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail