Nieudany zamach na Humanae vitae, katoliccy uczeni ją popierają

by

Ponad pięciuset katolickich intelektualistów podpisało się pod deklaracją potwierdzającą aktualność nauczania Kościoła na temat ludzkiej płciowości, małżeństwa i antykoncepcji. Początkowo miała to być jedynie skromna reakcja na odezwę ultraliberalnej grupy katolików, którzy na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwali biskupów do zmiany kościelnego nauczania na temat antykoncepcji. Ostatecznie incydent ten stał się okazją, by pokazać, że w katolickim środowisku akademickim encyklika „Humanae vitae” cieszy się silnym poparciem. Pod deklaracją podpisał się między innymi teolog domu papieskiego o. Wojciech Giertych OP, rektor Katolickiego Uniwersytetu Ameryki John H. Garvey, a także znany amerykański pisarz i publicysta George Weigel.

 

W deklaracji przypomniano, że nauczanie Pawła VI można uzasadnić zarówno racjonalnie, jak i argumentami z Pisma Świętego. Respektuje ono prawdziwą godność osoby ludzkiej i wskazuje drogę do szczęścia. Co więcej, w ciągu minionych 40 lat okazało się, że „Humanae Vitae” to dokument profetyczny, wskazywał bowiem na krzywdy i patologie, które będą konsekwencją wzmożonego stosowania antykoncepcji. Chodzi tu zwłaszcza o plagę relacji pozamałżeńskich, nieplanowane ciąże, aborcje, rodziny niepełne, konkubinaty, rozwody, ubóstwo, wykorzystywanie kobiet, zmniejszenie liczby małżeństw i kryzys demograficzny.

 

Katoliccy intelektualiści podkreślają też, że nauczanie „Humanae vitae” zostało potwierdzone przez wszystkich kolejnych Papieży, z Franciszkiem włącznie. Przypomniano też wkład św. Jana Pawła II na tym polu, zwłaszcza poprzez jego teologię ciała. Wskazano na działalność wielu ośrodków duszpasterskich i naukowych, które od tej pory pomagają wierzącym małżonkom żyć zgodnie z naturą i z wolą Stwórcy. Naturalne planowanie rodziny wzmacnia bowiem małżeństwa i rodziny, zbliżając je do Boga.

 

Źródło: pl.radiovaticana.va

You may also like

Facebook