Nowe badania: geny i zanieczyszczenie powietrza zwiększają ryzyko depresji

by FUNDACJA JZN
Genetyczne predyspozycje do depresji w połączeniu z narażeniem na zanieczyszczenie powietrza o wysokiej zawartości cząstek stałych znacznie zwiększają ryzyko pojawienia się u osób zdrowych depresji – wynika z badań opublikowanych w Proceedings of the National Academies of Sciences przez neuronaukowców z Lieber Institute for Brain Development na Johns Hopkins Medical Campus i Peking University in Beijing (Chiny).

„Najważniejszy wniosek z tego badania jest taki, że zanieczyszczenie powietrza wpływa nie tylko na zmianę klimatu, ale oddziałuje również na pracę mózgu” – wyjaśnia  dr Daniel R. Weinberger, dyrektor wykonawczy i dyrektor Instytutu Liebera, współautor badania. „Wpływ [zanieczyszczenia] na skłonność do depresji może być tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeżeli chodzi o zdrowie mózgu. Głównym wyzwaniem w dzisiejszej medycynie jest głębsze zrozumienie interakcji genów i środowiska. To badanie rzuca światło na to, jak do tego dochodzi” – dodaje.

„Kluczowym przesłaniem tego badania, którego wcześniej nie wykazano, jest to, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na ważne obwody poznawcze i emocjonalne mózgu poprzez zmianę ekspresji genów sprzyjających depresji” – powiedział dr Hao Yang Tan, doktor medycyny, naukowiec w Instytucie Liebera, który kierował badaniami we współpracy z Uniwersytetem Pekińskim. „Więcej ludzi na obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia popadnie w depresję, ponieważ ich geny i zanieczyszczenie w ich środowisku razem wzięte zwiększają ryzyko negatywnych skutków każdego z nich”.

Czytaj więcej: medicalxpress.com, akademiabioetyki.pl

You may also like

Facebook