Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Sydney późniejsze odpępnienie zmniejsza ryzyko śmierci lub niepełnosprawności dziecka, w tym przedwczesnej śmierci związanej z przedterminowym porodem.
Badanie to jest największą na świecie dwuletnią obserwacją procedur odpępniania w przypadku wcześniaków urodzonych przed 30. tygodniem ciąży. Przeprowadzono ją w 25 szpitalach w 7 krajach. Naukowcy zauważyli, że późniejsze odpępnienie zmniejsza względne ryzyko śmierci lub poważnej niepełnosprawności dziecka we wczesnym dzieciństwie o 17%. Natomiast pozytywne wyniki późniejszego odpępnienia utrzymywały się w wieku co najmniej dwóch lat (30-procentowe zmniejszenie śmiertelności przed ukończeniem drugiego roku życia). Dodatkowo, 15% mniej niemowląt z późniejszym odpępnieniem wymagało transfuzji krwi po urodzeniu.
Badanie zostało opublikowane w „The Lancet Child and Adolescent Health” i wzięło w nim udział ponad 1500 dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Jego wyniki są bardzo obiecujące. Kierownik badania, profesor William Tarnow-Mordi, zauważył, że bardzo rzadko można znaleźć i wdrożyć taką interwencję, która nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a która może uratować życie wielu wcześniaków, i tym samym przyczynić się do ograniczenia śmiertelności wśród noworodków i dzieci do piątego roku życia.
Naukowcy mają nadzieję na zebranie większej ilości danych, a w przyszłości na sporządzenie nowych, uaktualnionych protokołów dotyczących odpępniania dziecka po urodzeniu.