Nowe rozwiązania w Domach Pomocy Społecznej na czas pandemii

by FUNDACJA JZN
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed podczas konferencji prasowej, w piątek 9 października, poinformował, że wprowadzone zostały nowe rozwiązania i rekomendacje dla Domów Pomocy Społecznych. M.in. każda osoba przychodząca będzie miała mierzoną temperaturę.

Wiceminister w Ministerstwie rodziny i polityki społecznej zapewnił, że będzie zapewniony kontakt z podopiecznymi DPS za pomocą systemów teleinformatycznych, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu i zagrożenia.

„Wszystkie działania, które podejmujemy mają służyć jednemu – bezpieczeństwu osób, które przebywają w DPS-ach” – dodał wiceminister.

Zgodnie z zaktualizowanymi rekomendacjami, na terenie placówki przebywać mogą jedynie osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu, które nie wykazują objawów zakażenia. Należy w miarę możliwości ograniczyć aktywność mieszkańców poza terenem placówki. Jednocześnie należy zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i bliskimi poza placówką. Mają temu służyć m.in. wydzielone do tego pomieszczenia z zamontowaną przegrodą pleksi lub szybą oraz dostęp do urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy – za ich zgodą – zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku.

Według nowych rekomendacji, mieszkańców DPS powracających np. ze szpitala, należy w miarę możliwości poddać testom laboratoryjnym w celu wykrycia obecności wirusa. Dodatkowo, zarekomendowano, by wobec takich osób zastosować co najmniej 10-dniową kwarantannę.

Źródło: www.gosc.pl

You may also like

Facebook