O doświadczeniu aborcji i jej skutkach – spotkanie z Jonathanem Jeffesem

by

17 października w Krakowie odbyło się spotkanie z Jonathanem Jeffesem psychologiem, twórcą i organizatorem kursu Powrót i odnowa, prowadzonego od ponad dwudziestu lat dla kobiet i mężczyzn po doświadczeniu aborcji. Organizatorami wydarzenia było Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka i Fundacja „Jeden z nas”.

 

Niełatwo jest rozmawiać o aborcji, często unika się rozmów na ten temat – zwłaszcza w brytyjskim kościele katolickim – zauważył Jeffes. Powodem tego nierzadko jest brak wiedzy oraz lęk przed byciem osądzonym – przez rodzinę, bliskich, a nawet środowiska duszpasterskie. Trudno jest też rozmawiać o stracie, żałobie i poronieniach – mówił Prowadzący – zmowa milczenia opanowała ten temat. Tymczasem szacuje się, że w Wielkiej Brytanii aż 34% wszystkich kobiet miało w swoim życiu przynajmniej jedną aborcję, a połowa wszystkich żywych urodzeń jest skutkiem ciąż niezamierzonych.

 

Skutki aborcji, których doświadczają osoby po przebytej aborcji, to głównie depresja i poczucie izolacji. Osoby te borykają się z lękiem przed intymnością, stałym związkiem i urodzeniem dzieci, mają problem z zaufaniem innym. Istnieje w ich przypadku ryzyko potencjalnego rozpadu związku oraz ryzyko powtórnych aborcji .

 

„Jak to możliwe, że tak łatwo podjęliśmy taką decyzję?”, pytają osoby po doświadczeniu aborcji. Wśród nich najwięcej jest kobiet, jednak znajdują się w tym gronie również mężczyźni. W ciągu 23 lat trwania kursu J. Jeffes wraz z zespołem pomogli ponad 300 kobietom i 40 mężczyznom.

 

„Aborcja wpływa również na mężczyzn. Najlepiej pokazuje to fakt, że używamy tego samego kursu zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Kwestie i problemy są zupełnie takie same”, powiedział Jeffes. Zwrócił uwagę na rolę mężczyzny w sytuacji tzw. ciąży kryzysowej. Pierwsza emocja, która pojawia się u kobiet na kursie to gniew skierowany przeciwko właśnie mężczyznom. Kobiety oczekiwały, że mężczyzna wesprze ich pragnienie urodzenia dziecka, tymczasem zostały „pozostawione przez nich na pastwę aborcji”, doświadczając z ich strony opuszczenia, obojętności i presji. „Wierzę, że Bóg wzywa mężczyzn, żeby żyli ofiarnie i w poświęceniu dla kobiet”, wyznał Jeffes.

 

 

Jonathan Jeffes zajmuje się poradnictwem w dziedzinie ciąży kryzysowej, a także od dwudziestu lat prowadzi grupy terapii poaborcyjnej dla kobiet i mężczyzn. Jest twórcą i organizatorem kursu Powrót i odnowa, będącego służbą uzdrowienia poaborcyjnego prowadzoną w parafii Św. Trójcy w dzielnicy Brompton w Londynie. W ramach tej posługi udzielono pomocy setkom kobiet i mężczyzn którzy przeszli przez doświadczenie dokonania aborcji. Jest autorem książek „Co dzieje się po aborcji?” oraz „Aborcja – przerwać milczenie w kościele”, a także „Nieplanowana ciąża. Jak rozmawiać z nastolatkami”.

You may also like

Facebook