Ogólnopolska Letnia Akademia Pro-life

by FUNDACJA JZN
Zakończyła się trzecia edycja „Letniej Akademii Pro-Life”. Warsztaty przyciągnęły obrońców życia z całej Polski – od Ełku, przez Warszawę po Wrocław. Intensywne 5 dni wypełniły warsztaty, wykłady i spotkania z gośćmi. Wszystko po to, by jeszcze lepiej przekazywać prawdę o życiu człowieka.

Letnia Akademia Pro-life to intensywny czas, podczas którego uczestnicy uczyli się podejmowania trudnych tematów bioetycznych. Za pomocą warsztatów aktywizujących liderzy pro-life dowiedzieli się jak merytorycznie przekazywać treści dotyczące rozwoju życia człowieka, jak rozmawiać, dyskutować czy argumentować za obroną życia człowieka. Wszystko to w poszanowaniu rozmówcy, z zachowaniem rzetelności źródeł i prawdy. – Wśród zagadnień, które poruszaliśmy znalazły się takie tematy jak rozwój prenatalny człowieka, pomoc rodzicom po stracie, ale również te budzące wiele kontrowersji w mediach i społeczeństwie jak antykoncepcja, in vitro czy aborcja – podkreśla Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Przyjechali z całej Polski, ponieważ podejmowany temat był dla nich ważny. Reprezentowali różne środowiska zawodowe, m.in.: studenckie, lekarskie, duchowne czy nauczycielskie.

– Tematyka pro-life jest mi bardzo bliska od wielu lat i cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tych warsztatach, zweryfikować swoją wiedzę, pogłębić niektóre kwestie, ale przede wszystkim skonfrontować to wszystko z innymi uczestnikami – podkreśla ks. Łukasz Piskuła, salezjanin – Ogromnym bogactwem jest właśnie spotkanie z tak zaangażowanymi ludźmi w ideę pro-life i dzielenie się ich doświadczenie – dodaje.

W ramach warsztatów uczestnicy mieli okazję spotkać się ze specjalistami, m.in.: psychoterapeutą i seksuologiem, który przekazał im jak należy rozmawiać z ludźmi w kryzysie, takim jak nieplanowana ciąża, poronienie, problem niepłodności, jak właściwie udzielać pomocy, dr Piotrkiem Guzdkiem, familiologiem, który poruszył zagadnienie utraty dziecka nienarodzonego, pochówku dzieci martwo urodzonych czy p. Małgorzatą, zaangażowaną w duszpasterstwo „Winnica Racheli” obejmujące opieką ludzi, z doświadczeniem aborcji.

Czasem można odnieść wrażenie, że obrona życia człowieka jest ważna tylko dla garstki osób, a my, zwykli obywatele, nie możemy zbyt wiele zrobić. Stąd też inicjatywa Letniej Akademii Pro-life, czyli warsztaty dla obecnych liderów i tych, którzy chcą działać na rzecz ochrony ludzkiego życia. Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi, jednoczą nasze środowisko i pomagają budować nowe kontakty i relacje. Potrzebujemy wiedzieć jak może wyglądać działalność pro-life tam, gdzie mieszkamy – w naszej miejscowości, parafii czy gminie.

– Obrona życia człowieka wymaga umiejętności, ale także wrażliwości i dialogu. Nasza Akademia Pro-life ma właśnie charakter warsztatowy – opisuje Marcin Nowak, organizator Letniej Akademii Pro-life. -Wielką zaletą naszych warsztatów jest to, że zdobytą wiedzę można od razu wykorzystać w praktyce. Warsztaty aktywizujące dają możliwość „na gorąco” w sporze, debacie, przedyskutować bioetyczne kwestie z osobami, które reprezentują inny punkt widzenia – dodaje.

– Podczas tych dni dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, które mocno usystematyzowały moją wiedzę, ale przede wszystkim spotkałam ludzi, z którymi w ramach warsztatów mogłam wymienić wiele informacji. Wiedzę, którą tutaj zdobyłam chciałabym wykorzystać w swojej pracy z rodzicami. – opisuje Anna Sobuń, która przyjechała na Letnią Akademię Pro-life aż z Ełku.

Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji. Na listę chętnych można zapisać się na stronie warsztaty.pro-life.pl lub telefonicznie 12 421 08 43 dzwoniąc do biura Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.

Organizatorem Letniej Akademii Pro-life jest Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, którego misją jest edukacja w zakresie pro-life oraz szeroko rozumiana ochrona życia człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Organizacja obejmuje pomocą materialną potrzebujące kobiety w ciąży, samotnych rodziców oraz rodziny podejmujące trud wychowania niepełnosprawnego dziecka. Ponadto wspiera rodziców spodziewających się narodzin chorego dziecka i prowadzi Telefon Zaufania Pro-life dla kobiet będących w ciąży, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji rodzinnej i materialnej.

PSOŻC

You may also like

Facebook