Olsztyn – Konferencja naukowa „Oświadczenie pacjenta pro futuro jako problem medyczny, etyczny, teologiczny i prawny”

/Olsztyn – Konferencja naukowa „Oświadczenie pacjenta pro futuro jako problem medyczny, etyczny, teologiczny i prawny”

Olsztyn – Konferencja naukowa „Oświadczenie pacjenta pro futuro jako problem medyczny, etyczny, teologiczny i prawny”

W dniach 23-24 października 2018 r. w Olsztynie odbędzie się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Oświadczenie pacjenta pro futuro jako problem medyczny, etyczny, teologiczny i prawny”. Organizatorem wydarzenia jest Katedra Teologii Moralnej i Etyki na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

„Prawo pacjenta do samostanowienia należy do standardów etycznych we współczesnej medycynie. Bez jego zgody, poprzedzonej uzyskaniem adekwatnej informacji, lekarz nie może podjąć żadnych działań terapeutycznych. To jednak, co jest oczywiste na poziomie zasady ogólnej, może być mocno skomplikowane w przypadku konkretnego chorego. Problem komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pacjent pragnie skorzystać ze swej autonomii, usiłując wpłynąć na hipotetyczne decyzje lekarza w przyszłej sytuacji, gdy nie będzie w stanie aktualnie wyrazić swojej woli. Zabezpieczeniu preferencji pacjenta na przyszłość służą właśnie wszelkiego rodzaju oświadczenia pro futuro” – czytamy na stronie internetowej konferencji.

 

Celem konferencji jest interdyscyplinarna dyskusja między pracownikami służby zdrowia, szczególnie anestezjologami, geriatrami i pracownikami oddziałów opieki paliatywnej a filozofami, etykami, teologami oraz prawnikami, dotycząca medyczno-etycznych problemów związanych z oświadczeniami pacjenta pro futuro.

 

Szczegółowe informacje o konferencji: www.uwm.edu.pl

By | 2018-06-04T17:45:43+02:00 poniedziałek, 04 czerwca 2018|Bioetyka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook