Stolica Apostolska złożyła apel do Organizacji Narodów Zjednoczonych o zapewnienia opieki duchowej pacjentom cierpiącym na choroby psychiczne. Według Stolicy Apostolskiej ten rodzaj opieki nad pacjentem powinien być zapewniony na równi z opieką medyczną.
„Opieka duchowa jest ważnym komponentem integralnej opieki, która uznaje osobę jako całość oraz jednoczy z ciałem człowieka jej wymiar psychiczny, społeczny i duchowy” – argumentuje Stolica Apostolska.
Arcybiskup Ivan Jurkovič, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie złożył apel do Rady Praw Człowieka w odpowiedzi na specjalny raport o stanie zdrowia psychicznego i fizycznego (ang. Special Report on Physical and Mental Health). Zauważył, że kwestie problemów psychicznych „zbyt długo były ignorowane, a co gorsza, w przeszłości wiązały się ze strachem, stygmatyzacją, dyskryminacją i całkowitym odrzuceniem, co doprowadziło do «składowania» takich osób w dużych, odizolowanych i zamkniętych zakładach”. Podkreślił również, że Stolica Apostolska stawia na jedność pomiędzy medyczną a duchową opieką w leczeniu chorób psychicznych.
W odniesieniu do specjalnego raportu powiedział, że choć sprawozdawca słusznie promuje przyjęcie zintegrowanej opieki biomedycznej i psychospołecznej, to delegacja Stolicy Apostolskiej chciałaby podkreślić znaczenie opieki duchowej w pomaganiu osobom cierpiącym na choroby psychiczne. Dodał jednak, że „opieka duchowa nie powinna być mylona z tzw. uzdrowieniem płynącym z wiary, czy też błędnie pojmowana jako wykluczenie opieki medycznej, psychologicznej czy społecznej”.
Arcybiskup Jurkovič ostrzegał również przed pozbawieniem pacjentów prawa do świadomej zgody i uczestnictwa w planowaniu leczenia poprzez powodowanie nadmiernego uzależnienia od wysokich dawek leków psychotropowych.
Źródło: www.fiamc.org