„Opieka wytchnieniowa” to pomoc w szczególności dla rodzin osób niepełnosprawnych, które same opiekują się nimi i niosą ten ciężar

/„Opieka wytchnieniowa” to pomoc w szczególności dla rodzin osób niepełnosprawnych, które same opiekują się nimi i niosą ten ciężar

„Opieka wytchnieniowa” to pomoc w szczególności dla rodzin osób niepełnosprawnych, które same opiekują się nimi i niosą ten ciężar

To jest pomoc w szczególności dla rodzin osób niepełnosprawnych, które potrzebują wytchnienia, ponieważ cały czas opiekują się osobami niepełnosprawnymi, w tym seniorami; które same opiekują się nimi i niosą ten ciężar – mówił o „Opiece wytchnieniowej” Kordian Kulaszewicz, członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Organizacje pozarządowe do końca września mogą wnioskować o wsparcie finansowe na realizację usług „Opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością”. Na realizację programu w tym roku przeznaczono 30 mln złotych. [czytaj więcej]

– To jest pomoc w szczególności dla rodzin osób niepełnosprawnych, które potrzebują wytchnienia, ponieważ cały czas opiekują się osobami niepełnosprawnymi, w tym seniorami; które, zamiast oddać ich do domu opieki czy dziennego punktu opieki, same opiekują się nimi i niosą ten ciężar. Jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chcemy ich w tym odciążyć. (…) Rząd Zjednoczonej Prawicy bardzo zabiega o osoby niepełnosprawne i seniorów, bo „opieka wytchnieniowa” będzie dotyczyć też osób w wieku senioralnym, które chorują np. na Alzheimera, demencję; muszą mieć grupę inwalidzką – oznajmił Kordian Kulaszewicz.

Gość „Aktualności dnia” wyjaśnił, na czym polegać będą usługi „Opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością”.

– Usługa polega na tym, że (…) dana osoba niepełnosprawna zostanie „zaopiekowana” przez odpowiednią instytucję, czyli organizację pozarządową, oczywiście profesjonalną, i dana rodzina będzie mogła skorzystać z tygodniowego urlopu lub załatwić swoje sprawy, np. zdrowotne. Często przy osobach niepełnosprawnych jest tak, że osobami niepełnosprawnymi opiekują się rodzice; często ci rodzice mają swój wiek i też potrzebują badań. (…) Będą tworzone także dzienne „wytchnieniówki”, w których osoba niepełnosprawna będzie mogła mieć wsparcie całodzienne – wskazywał członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS.

Ta sprawa jest bardzo istotna nie tylko dla rodzin, ale też dla samych niepełnosprawnych, ponieważ oni też czasami potrzebują jakiejś zmiany – zauważył Kordian Kulaszewicz.

– Ośrodki będą wyposażone w sprzęty rehabilitacyjne, będą tam też psycholodzy, psychoterapeuci, lekarze, którzy będą mogli porozmawiać, pomóc i zobaczyć, jak dana osoba zachowuje się w innym środowisku. To też jest bardzo istotne, ponieważ często rodziny osób niepełnosprawnych nie mają dostępu do psychologów czy psychoterapeutów – dodał rozmówca Radia Maryja.

Więcej informacji można znaleźć [tutaj].

Całą rozmowę z Kordianem Kulaszewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

Źródło: radiomaryja.pl
By | 2020-09-17T08:03:37+02:00 czwartek, 17 września 2020|Prawo i polityka, Wszystkie|

About the Author:

Facebook