Organista z Krakowa przygotował płytę terapeutyczną na okres żałoby

by FUNDACJA JZN
Michał Niemiec, organista i kompozytor z Krakowa, przygotował kolejny album, którego premiera ma miejsce w Światowym Dniu Dziecka Utraconego. Tym razem płyta nawiązująca do przemijania i nadziei związanej ze zmartwychwstaniem ma być wsparciem na okres żałoby.

Krążek nosi tytuł „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie”. Znajduje się na nim 15 utworów – 13 pieśni o tematyce żałobnej i nadziei oraz intro i outro.

– Większość z planowanych pieśni pochodzi z rytuału pogrzebowego. Myślę, że mało je doceniamy, dlatego chciałem ukazać jak bardzo są wyjątkowe, przynosząc pokój w sercu. Chciałem również zaznaczyć, że nie trzeba mieć do nich dystansu spowodowanego skojarzeniem z przykrym wydarzeniem odejścia bliskich osób – wyjaśnia Michał Niemiec.

W repertuarze znajdą się takie utwory, jak „Dziś moją duszę”, „U Ciebie, Boże”, nowa „Litania do Maryi, Matki osieroconych i dzieci utraconych” czy „Życie, jesteś chwilą”. Jak dodaje Michał Niemiec, pracując od ponad 13 lat jako organista w saletyńskiej parafii w Krakowie, od dawna fascynował się pieśniami żałobnymi.

– Pieśni żałobne, przepełnione słowem Bożym o nadziei zmartwychwstania rzeczywiście mają wartość terapeutyczną – widzę to na wielu pożegnaniach osób zmarłych, w których uczestniczę – opisuje, dopowiadając, że często zdarza mu się, że żałobnicy po pogrzebach przychodzą do niego i mówią, że pieśni żałobne dodają im sił w tych trudnych chwilach związanych ze stratą bliskich.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia płyty o tej tematyce była pieśń „Dziś moją duszę w ręce Twe powierzam”, której Michał Niemiec nauczył się na prośbę proboszcza saletyńskiej parafii. – Od początku ten utwór ujął moje serce. Kilka dni później w parafii oo. redemptorystów byłem na koncercie ku czci zmarłych i świętych. Te dwa wydarzenia sprawiły we mnie przekonanie, że płyta z pieśniami żałobnymi może przynieść ludziom wiele pokoju, nadziei i otuchy – przyznaje Michał Niemiec.

Płyta wpisuje się też w działalność ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa, patrona dobrej śmierci. – Myślę, że te pieśni pomogą osobom, które przeszły już najtrudniejszy, związany z silnymi emocjami, pierwszy etap żałoby, w którym najistotniejsze jest to, by ktoś mógł ich po prostu wysłuchać. Osoby, które mają już ten etap za sobą, nadal potrzebują wsparcia i przekonania, że poza życiem ziemskim jest coś więcej i że ponownie spotkają swoich bliskich w niebie. O takiej pewności mówią właśnie te utwory – podkreśla autor nowego krążka.

Ilustracją do płyty jest obraz pt.: „Patrzeć, aby widzieć” namalowany przez Marzenę Wasilewską, który przedstawia wyłaniające się światło z ciemności. Nowy krążek Michała Niemca ma swoją premierę w Światowym Dniu Dziecka Utraconego. Szczegółowe informacje na temat tego projektu dostępne są na stronie www.niemiecmichal.pl/pewnosc-nadziei/.

Płytę „Pewność nadziei. Terapia muzyką nie tylko w żałobie” patronatem objęły Fundacja JEDEN Z NAS i Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny.

Źródło: KAI

You may also like

Facebook