Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie będą traktowani priorytetowo w procesie szczepień – zapewnia szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, min. Michał Dworczyk, prezentując cztery rozwiązania, które mają zacząć funkcjonować od 10 maja. To odpowiedź m.in. na apel prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i Rodziny Jakuba Bałtroszewicza.
Przypomnijmy, że we wtorek 27 kwietnia Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Rodziny zwróciła się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o „priorytetowe objęcie szczepieniami na COVID-19 osób niepełnosprawnych, w tym szczególnie osób z zespołem Downa”. W piątek rządowy pełnomocnik ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk spotkał się z przedstawicielami środowisk osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sprawie wniosku o ich przyśpieszone szczepienia.
Jedno z rozwiązań przygotowanych przez rząd mówi o pierwszeństwie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych.
– Taka osoba wraz z opiekunem, bądź opiekunami, nie będzie musiała umawiać się za pośrednictwem, czy to infolinii, czy elektrycznego formularza na termin. Po prostu będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie, zarówno osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekunowie tej osoby – wskazał Pełnomocnik Rządu ds. narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
10 maja – jak poinformował min. Michał Dworczyk – rozpoczną się także szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.
– W warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, w centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej – mówił.
Szczepienia obejmą zarówno osoby niepełnosprawne, ich opiekunów, a także pracowników tych miejsc.
Kolejne rozwiązanie dotyczy zaangażowania w proces szczepień mobilnych jednostek szczepień.
– Tak nazwaliśmy indywidualnych ratowników medycznych – czy panie pielęgniarki, czy panie położne – którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. […] Te osoby, czyli te nasze mobilne jednostki szczepień, będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi Johnson&Johnson. Wierzymy, że uruchomienie tego kanału szczepień pozwoli na szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność, w tym osób niepełnosprawnych – akcentował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Do każdego POZ – jak dodał minister Michał Dworczyk – dostarczone zostaną także listy osób jeszcze niezaszczepionych – ze szczególnym wskazaniem na osoby niepełnosprawne. Zadaniem POZ będzie dotarcie do takich osób i zachęcenie ich do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.