Oświadczenie Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych ws. projektu Komentarza Ogólnego

by

Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych przy ONZ oficjalnie stwierdził, że aborcja dzieci z powodu niepełnosprawności narusza Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych.

 

Chociaż istnieje duży nacisk na legalizację aborcji eugenicznej, Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych właśnie ogłosił w oficjalnym dokumencie, że „prawo, które wyraźnie dopuszcza aborcję z powodu upośledzenia, narusza Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych (art. 4,5,8)”. Komitet ten wyjaśnił ponadto, że ten rodzaj aborcji często opiera się na niedokładnej diagnozie i „nawet jeśli nie jest ona fałszywa, to negatywna ocena utrwala stereotypowe przekonania jakoby niepełnosprawności nie dało się pogodzić z dobrym życiem”.

 

W niniejszym oświadczeniu Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych bezpośrednio sprzeciwia się Komitetowi Praw Człowieka, który dokonał reinterpretacji „prawa do życia” jako prawa do aborcji „zwłaszcza (…) gdy płód cierpi z powodu śmiertelnego upośledzenia”. Komisja Praw Osób Niepełnosprawnych prosi o usunięcie tej oceny.

 

Oświadczenie Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych jest bardzo ważne. Przypomina ono raz jeszcze o potrzebie zdecydowanego przeciwstawienia się pokusie eugenicznej, która polega na gardzeniu słabością. Już w 1947 r. osoby tworzące Powszechną Deklarację Praw Człowieka musiały sprzeciwić się próbie celowego „zapobiegania narodzinom dzieci upośledzonych umysłowo” oraz dzieci „urodzonych z rodziców cierpiących na choroby psychiczne”. W oświadczeniu potwierdzono podobieństwo twierdzeń zawartych w projekcie Komentarza Ogólnego do Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych do ideologii nazistowskiej.

 

Komitet Praw Osób Niepełnosprawnych sprzeciwił się również tzw. „prawu do eutanazji”, gdyż, jak pisze w oświadczeniu, „utrwala ono stereotyp, że dla osób dotkniętych poważnym upośledzeniem lub cierpieniem lepiej wybrać śmierć”.

 

Źródło: eclj.org

You may also like

Facebook