Papież Franciszek do belgijskich Braci Miłosierdzia: zatrzymać eutanazję

/Papież Franciszek do belgijskich Braci Miłosierdzia: zatrzymać eutanazję

Papież Franciszek do belgijskich Braci Miłosierdzia: zatrzymać eutanazję

Zarząd ośrodków psychiatrycznych, należących do belgijskiej gałęzi zakonu Braci Miłosierdzia zgodził się kilka miesięcy temu na dokonywanie eutanazji w należących do niego ośrodkach psychiatrycznych. Niedługo po tym, belgijski episkopat wydał oświadczenie, w którym wyraził zdecydowany sprzeciw wobec tego rodzaju praktyk. Szacuje się, że w ciągu ostatniego roku o eutanazję poprosiło w tych ośrodkach 12 chorych. Teraz papież Franciszek zażądał od Braci Miłosierdzia, aby zaprzestali wykonywania eutanazji.

 

Decyzją Stolicy Apostolskiej, belgijska prowincja Braci Miłosierdzia ma czas do końca sierpnia, aby zapewnić, że w należących do niej placówkach nie będzie przeprowadzana eutanazja. Ponadto każdy z członków prowincji musi osobiście podpisać deklarację, w której potwierdza, że w pełni zgadza się z nauczaniem Kościoła na temat ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Bracia, którzy nie podporządkują się nakazowi papieża, będą podlegać sankcjom karnym na mocy prawa kanonicznego. Jeżeli nie zmienią swej polityki – mówi Brat Rene Stockman, generalny przełożony zgromadzenia – podjęte zostaną kroki prawne w celu zmuszenia ich do zmiany polityki, a jeśli to nie przyniesie skutku, ośrodki psychiatryczne zostaną wykluczone z z zakonu i Kościoła.

 

Zgromadzenie Braci Miłosierdzia powstało w 1807 roku w Ghent, w Belgii. Założył je o. Peter Joseph Triest, którego misją była służba starszym i psychicznie chorym. Dziś zgromadzenie uważane jest za największego „dostawcę usług opieki zdrowotnej” w regionie Flandrii, gdzie jego opiece podlega ok. 5000 pacjentów rocznie.

 

Źródło: cruxnow.com, pl.radiovaticana.va

By | 2017-08-10T08:54:19+02:00 środa, 09 sierpnia 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail