Papież: nawet najbardziej kruche życie ma wartość

by FUNDACJA JZN
Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby. Nawet gdy nie można go wyleczyć zawsze można sprawić, by poczuł bliskość i otrzymał wsparcie w cierpieniu. Papież Franciszek pisze o tym w orędziu na Światowy Dzień Chorego. Przypomina, że zainicjował go 30 lat temu Jan Paweł II pragnąc zwrócić uwagę na potrzeby chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

W przesłaniu zatytułowanym „Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią” Franciszek podkreśla, że w minionych latach zostało zrobione bardzo wiele, ale pozostaje jeszcze długa droga do tego, aby wszyscy chorzy, także w miejscach i sytuacjach największego ubóstwa i marginalizacji, otrzymali potrzebną opiekę zdrowotną, a także duszpasterską. Przypomina o trudnym czasie pandemii, podczas którego wielu chorych przeżyło ostatni etap swego życia w samotności. W tym kontekście zauważa, jak bardzo ważne jest, by mieć u swego boku świadków Bożego miłosierdzia, którzy niosą pocieszenie i nadzieję.

Ojciec Święty podkreśla, że miłosierdzie doprowadziło do otwarcia na całym świecie wielu „gospód dobrego Samarytanina”. Czynili to m.in. misjonarze, którzy budowali przychodnie, szpitale i ośrodki opieki. Pracownikom służby zdrowia przypomina, że ich służba chorym, pełniona z miłością i kompetencją, wykracza poza granice zawodu, aby stać się misją. Wspomina, że niestety otrzymanie odpowiedniego leczenia w wielu krajach wciąż pozostaje luksusem. Franciszek wskazuje tu na ograniczoną dostępność do szczepionki na koronawirusa, a co gorsza, brak możliwości leczenia chorób, które wymagają znacznie prostszych leków. Papież pisze też o krajach rozwiniętych, w których panuje kultura odrzucenia a życie nie zawsze uznawane jest za godne przyjęcia. W tym kontekście wskazuje na znaczenie katolickich placówek służby zdrowia, które mogą być przykładem ochrony i troski o każde istnienie, nawet to najbardziej kruche, od jego początku aż po naturalny kres. Przypomina też o znaczeniu duszpasterstwa służby zdrowia, które, jak wskazuje, nie jest jedynie zadaniem dla specjalnie przygotowanych duszpasterza, ale dla każdego ochrzczonego, ponieważ wielu chorych i starszych czeka w domach na wizytę, a Jezus zachęca „Byłem chory, a odwiedziliście mnie”.

Tematem XXX Światowego Dnia Chorego są słowa „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. Z powodu pandemii jego centralne obchody nie odbędą się 11 lutego w Arequipie w Peru, lecz w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Beata Zajączkowska / vaticannews.va

You may also like

Facebook