Para Prezydencka odwiedziła Wandę Półtawską

by FUNDACJA JZN

Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II – urodziła się 2 listopada 1921 r. W dniu setnych urodzin z jubilatką spotkali się Prezydent wraz Pierwszą Damą.

– Mieliśmy bardzo miłą, niezwykłą rozmowę. Cieszę się ogromnie, że mogliśmy odwiedzić wspaniałego człowieka, już nie wspomnę, że damę Orderu Orła Białego, złożyć życzenia, porozmawiać – powiedział po spotkaniu Prezydent Duda. – Jest w świetnej formie intelektualnie – absolutna, stuprocentowa sprawność. Pozazdrościć – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

Prezydent zapytany o to, czy Wanda Półtawska to dla niego postać niezwykła, stwierdził, że „jest to z całą pewnością osoba absolutnie wyjątkowa”. – Nie wiem, czy dzisiaj są jeszcze takie osoby poza panią Wandą, które mają w sobie taką niezwykłą moc – przyznał.

Prezydent wskazał również, że jubilatka ma jedno, główne życzenie. – Powiedziała, że życzy sobie Polski silnych mężczyzn. Silnych nie fizycznie, chociaż fizycznie też, ale przede wszystkim moralnie. Na tym jej najbardziej zależy – podkreślił Andrzej Duda.

Wanda Wiktoria Wojtasik urodziła się 2 listopada 1921 r. w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej Duśka – bo tak wszyscy nazywali Wandę od dzieciństwa – zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami – rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbruck. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina zostały wytypowane do eksperymentów medycznych.

Po wojnie Wanda Półtawska studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy Wanda Półtawska spotkała się z Karolem Wojtyłą; Tomasz Krzyżak – autor książki „Wanda Półtawska. Biografia z charakterem” (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie, jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za „chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej”.

Źródło: prezydent.pl

You may also like

Facebook