Peru: debata na temat przymusowych sterylizacji

by

W Peru powraca debata na temat przymusowej sterylizacji, która dotknęła setki tysięcy mieszkańców tego kraju. Kobiety zeznają, że po porodzie siłą wiązano im ręce i nogi i znieczulano po to, by przemocą dokonać na nich sterylizacji.

 

Szacuje się, że latach 1996-2000, podczas prezydentury Alberto Fujimori, w ramach Narodowego Programu Zdrowia Reprodukcyjnego i Planowania Rodziny (ang. National Reproductive Health and Family Planning Program) zostało wysterylizowanych około 272 tys. kobiet i 22 tys. mężczyzn. Większość z tych osób była ubogimi, rodzimymi mieszkańcami Peru mieszkającymi na obszarach wiejskich. Celem programu było ograniczenie ubóstwa poprzez zmniejszenie wskaźnika urodzeń. Na przestrzeni lat wyszło na jaw, iż doszło w tym czasie do rażącego naruszenia praw reprodukcyjnych.

 

Ponad 2000 kobiet zeznało, że lekarze dokonywali na nich tych procedur wbrew ich własnej woli. W wielu przypadkach kobiety nie znały wystarczająco dobrze języka hiszpańskiego, aby zrozumieć jakiej zgody żąda od nich lekarz, w wyniku czego wyrażana przez nich zgoda nie była świadoma. Niektóre kobiety dzieliły się, że za dokonanie sterylizacji lekarze oferowali im pieniądze, a w innym razie grozili im lub stosowali przemoc. Część kobiet zmarło w wyniku powikłań, a wiele z nich do dzisiaj boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

 

W ubiegłym miesiącu prokurator Marcelita Gutiérrez podjęła decyzję o kontynuowaniu procesu przeciwko ówczesnemu prezydentowi Fujimori oraz niektórym członkom ministerstwa zdrowia. Nazwała te precedensy przestępstwem przeciwko ludności. Według niej istnieją wystarczające dowody na to, przymusowa sterylizacja rdzennych mieszkanek Peru nie dotyczyła pojedynczych przypadków lecz była polityką państwową.

 

Lekarze wykonujący wówczas zabiegi sterylizacji twierdzą z kolei, że byli oni wówczas przymuszani ze strony urzędników państwowych do wypełniania dziennych limitów takich zabiegów. Dr Hernando Cevallos, przywódca regionalnego związku lekarzy, przyznał, że w 1997 roku otrzymał nakaz wysterylizowania 250 kobiet w przeciągu 4 dni.

 

Źródło: www.bioedge.org

You may also like

Facebook