Pod hasłem „Ratuj życie, chroń rodzinę” na Jasnej Górze odbędą się rekolekcje dla animatorów Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz 4. Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym roku, z uwagi na obostrzenia sanitarne związane z Covid-19, w częstochowskim sanktuarium zgromadzą się główni przedstawiciele i animatorzy dzieła Duchowej Adopcji, pozostałe osoby mogą do nich dołączyć duchowo.
Nad dorocznym spotkaniem czuwać będzie tradycyjnie o. Stanisław Jarosz, paulin, Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z nominacji Komisji Episkopatu Polski.
„Kumulujemy dwa wydarzenia – doroczne rekolekcje dla animatorów Duchowej Adopcji, które zwykle są w listopadzie przed uroczystością Chrystusa Króla. Ponieważ nie wiadomo, co będzie w listopadzie, dlatego ten termin rekolekcji, organizowanych na Jasnej Górze od prawie 30-tu lat, został przesunięty na dni 4-6 września, i to będzie praca formacyjna z naszymi animatorami, a 5 września będzie pielgrzymka wszystkich tych osób, które włączają się w modlitwę dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego” – wyjaśnia o. Stanisław Jarosz w rozmowie dla Radia Jasna Góra.
Mszy św. w ramach Pielgrzymki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego odprawionej w sobotę, 5 września, w Kaplicy Matki Bożej o godz. 17.30 przewodniczyć ma o. Stanisław Jarosz.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego polega na indywidualnym modlitewnym zobowiązaniu podjętym w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy. Osoba podejmująca modlitwę odmawia jedną dowolnie wybraną tajemnicę Różańca oraz modlitwę w intencji dziecka i jego rodziców. Można dołączyć dodatkowe postanowienia: czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Komunię św., praktyki ascetyczne, a także konkretną pomoc osobom potrzebującym. Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości ich wypełnienia.