Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Odnieśliście spektakularny sukces

/Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Odnieśliście spektakularny sukces

Pierwsza Dama do polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych: Odnieśliście spektakularny sukces

– Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ale też – nie ukrywam – ogromna radość móc gościć Was w Pałacu Prezydenckim. Bardzo serdecznie dziękuję, że przyjęli Państwo moje zaproszenie – przywitała swoich Gości Pierwsza Dama.  W spotkaniu wzięła udział także m.in. Anna Lewandowska – Prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska oraz członkowie komitetu krajowego.

Podczas tegorocznych Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizowali sportowcy ze 190 krajów. Polska reprezentacja liczyła  64 zawodników, którzy stanęli na podium we wszystkich 17 dyscyplinach sportowych, w których wystartowałali. Dziś nasi reprezentaci opowiadali m.in. o tym, że najważniejsze jest to, żeby grać razem, o niezapomnianych emocjach towarzyszących zwycięstwu, sportowej determinacji i pokonywaniu codziennych barier.

– Dostarczyli Państwo nam – wszystkim kibicom – niezapomnianych, ale przede wszystkim niezwykle pozytywnych wrażeń – mówiła  do polskich reprezentantów Małżonka Prezydenta. Podkreśliła przy tym, że jest pod ogromnym wrażeniem ducha solidarności drużyny. – Bardzo serdecznie dziękuję i gratuluję za hart ducha, niezwykłą determinację, samozaparcie, zapał do walki, ale także za godną naśladowania postawę sportową i szlachetną rywalizację – akcentowała Agata Kornhauser-Duda. – Chciałabym, żebyście Państwo zawsze byli tacy otwarci, zawsze gotowi do podejmowania wyzwań,  bo właśnie za to tak bardzo Was podziwiamy i cenimy – dodała.

Lekkoatletyka, jeździectwo, pływanie, piłka nożna kobiet, kolarstwo, koszykówka, tenis i wiele innych – polscy reprezentaci z niepełnosprawnością intelektualną na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju rywalizowali w sumie w 17 dyscyplinach. Także w judo i golfie, z którymi zmierzyli się po raz pierwszy. – Był to bardzo udany debiut! Dwa srebrne medale, jeden brązowy – serdeczne gratulacje! –  mówiła z dumą Pani Prezydentowa. – Na wyróżnienie zasługują nasi gimnastycy, którzy zdobyli 11 medali, zawodnicy, którzy startowali w trójboju siłowym –  tu 9 medali, lekkoatleci –  także 9 medali i to, co na pewno jest wielką radością dla pani prezes Anny Lewandowskiej – dodała z uśmiechem Pierwsza Dama –  wywalczony przez  kobiecą drużynę piłkarską złoty medal w meczu z Białorusią – wielkie brawa!

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła także, że na ten spektakularny sukces złożyło się zaangażowanie bardzo wielu osób. Podziękowała trenerom, lekarzom, kierownictwu ruchu Olimpiad Specjalnych, rodzicom, opiekunom i wolontariuszom. – To codzienne wsparcie, codzienna praca przyniosły tak wspaniałe rezultaty, które przeszły wszelkie oczekiwania – mówiła z uznaniem.

Pani Prezydentowa zaznaczyła, że obok wsparcia i wlewania otuchy w obliczu trudności, najważniejsze są: entuzjazm i wiara w zwycięstwo.  – Ja zawsze będę trzymać za Państwa kciuki, będę Państwu kibicować. Już dzisiaj życzę kolejnych sukcesów, także podczas następnych igrzysk. Trzymam mocno kciuki i życzę powodzenia! – zakończyła.

Olimpiady Specjalne Polska to program akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport młodzi zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem Olimpiady Specjalne tworzą inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa dot. potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, już  na początku lat 80. ubiegłego wieku. W minionym roku Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda objęła ruch swoim Patronatem Honorowym i aktywnie wpiera podejmowane przez niego działania, a także gorąco kibicuje wszystkim zrzeszonym tu sportowcom.

Źródło: prezydent.pl
By | 2019-04-06T15:56:18+02:00 sobota, 06 kwietnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook