Biskupi za życiem, przeciw eutanazji

/Biskupi za życiem, przeciw eutanazji

Biskupi za życiem, przeciw eutanazji

Ochrona nieletnich, modyfikacja statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz plan formacji w seminariach diecezjalnych to niektóre z tematów obrad wiosennej sesji plenarnej hiszpańskich biskupów. Na konferencji prasowej dziennikarze pytali również o kwestię legalizacji eutanazji, która pojawiła się w dyskusjach polityków.

Episkopat Hiszpanii jest pierwszym na świecie, który zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o pozwolenie na promulgowanie dekretu dla całego hiszpańskiego Kościoła o postępowaniu w przypadku seksualnego wykorzystania nieletnich – podkreślił bp Luis Argüello, rzecznik episkopatu. Ponadto episkopat opracuje specjalne dyrektorium, które będzie zawierało dokładne zasady ochrony nieletnich oraz towarzyszenia ofiarom. W 52-letniej historii Konferencji Episkopatu byłby to szósty dekret generalny.

Podczas obrad biskupi przyjęli modyfikację Statutów Konferencji Episkopatu Hiszpanii oraz Plan Formacji w hiszpańskich seminariach w oparciu o nową Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis. Zakłada on m.in. przygotowanie wychowawców seminaryjnych, restrukturyzację hiszpańskich seminariów oraz formację stałą duchowieństwa.

Biskupi wyrazili również swój sprzeciw wobec fałszywych wiadomości, jakie ukazały się w mediach na temat działalności Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego (COFRegina Familiae) w Alcalá de Henares oraz zakłócenia Mszy w miejscowej katedrze przez działaczy LGBT. «Niepokoi nas ponowne manipulowanie prawdą i celowa dezinformacja, co prowokuje ‘nienawiść’, jakiej niby chce się uniknąć lub zadenuncjować» – czytamy w komunikacie.

Zapytany o możliwość legalizacji eutanazji, o której mówią niektóre partie polityczne, bp Luis Argüello podkreślił, że Kościół opowiada się za życiem. To właśnie prawo do życia powinno stać się punktem wyjścia w dyskusjach o aborcji, eutanazji czy śmierci tysięcy imigrantów na Morzu Śródziemnym. Biskupi zapoznali się też z działalnością poszczególnych komisji oraz dokonali niezbędnych nominacji.

Marek Raczkiewicz CSsR
Źródło: vaticannews.va
By | 2019-04-07T09:30:24+02:00 niedziela, 07 kwietnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail