Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych

/Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych

Pierwsza Dama z wizytą u pacjentów hospicyjnych

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zajmuje się wszechstronną opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Z misją organizacji Małżonka Prezydenta zapoznała się podczas spotkania z jej przedstawicielkami w styczniu br. w Pałacu Prezydenckim. W poniedziałek w Częstochowie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z pacjentami prowadzonych przez organizację hospicjów.

Wcześniej, w siedzibie stowarzyszenia, Pierwsza Dama rozmawiała o idei paliatywno-hospicyjnej oraz o dwudziestosześcioletniej działalności organizacji. – Jestem pod ogromnym wrażeniem – mówiła Pierwsza Dama. – Oferowana przez stowarzyszenie opieka jest niesłychanie kompleksowa, zarówno pod kątem medycznym, jak i duchowym – podkreślała. – Macie Państwo umiejętność przyciągania do siebie ludzi chcących pomagać innym, a liczba podejmowanych inicjatyw na rzecz hospicjum imponuje – mówiła. W spotkaniu uczestniczyli również mali podopieczni stowarzyszenia, będący w trakcie leczenia lub już po jego zakończeniu. – Większość ludzi postrzega hospicjum jako miejsce, w którym się umiera. Jesteśmy najlepszym przykładem tego, że hospicjum to życie – mówiła mama Stasia, który dzięki wsparciu otrzymanemu od pierwszych dni życia, dziś może chodzić do szkoły ze swoimi rówieśnikami. –  Najważniejsza jest rodzinna atmosfera, zawsze możemy liczyć na pomoc – dodała mama.

Dyskutowano też o wsparciu rodzin rozumianym jako pomoc psychologiczna kierowana do rodziców, rodzeństwa i bliskich pacjentów paliatywnych. Świadczona jest ona zarówno w formie regularnych spotkań indywidualnych, jak i w postaci grupy wsparcia dla rodziców nieuleczalnie chorych dzieci. Stowarzyszenie koncentruje uwagę także na terapii i pomocy w radzeniu sobie z trudnymi emocjami w żałobie osób po stracie dziecka. Mówiono też o działaniach podjętych na rzecz rozwoju stacjonarnego hospicjum dziecięcego w Częstochowie.

Misją hospicjum stacjonarnego jest poprawa jakości życia chorych wymagających stałej troski. Małżonka Prezydenta odwiedziła podopiecznych placówki dla dorosłych w ich pokojach, a na oddziale dziennym spotkała się z pacjentkami, które mówiły o swojej szczególnej potrzebie zrozumienia i bliskości. Chorzy otrzymują konieczną opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną, psychologiczną, duchową i socjalną, ale też budują wspólnotę. Podczas codziennych spotkań pacjenci uzyskują wzajemne wsparcie, ale też uczą się od siebie nawzajem. Ważnym elementem jest edukacja nie tylko w zakresie choroby nowotworowej, ale też psychoedukacja dotycząca komunikacji i wyrażania uczuć oraz działania psychoterapeutyczne zmierzające do obniżenia lęku i rozwijania umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Pacjenci mają również możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej i treningach relaksacyjnych. – Tutaj nie czujemy się chore – mówiły pacjentki, opowiadając Pierwszej Damie o wspólnym świętowaniu osobistych uroczystości oraz o uldze, jaką przynosi spędzanie czasu w gronie życzliwych ludzi.

Stowarzyszenie prowadzi także opiekę domową dla dorosłych i dzieci. W przyjaznej przestrzeni własnego domu chorzy są leczeni objawowo, otrzymują wsparcie psychologiczne i duchowe, a jeśli zachodzi taka potrzeba, również socjalne. Jednym z pacjentów hospicjum domowego jest Bartek, któremu Pierwsza Dama również złożyła wizytę. Nastolatek pasjonuje się podróżami, chciałby odwiedzić Niemcy, Chiny i Japonię. Agata Kornhauser-Duda opowiadała mu o Nowej Zelandii i Australii oraz o czasie spędzonym w Berlinie Zachodnim. Obejrzała też prace plastyczne, które Bartek wykonał korzystając z komputera. Z rodzicami chłopca Małżonka Prezydenta rozmawiała o opiece nad dzieckiem z chorobą genetyczną i o niesłabnącej nadziei i sile.

W ramach działalności częstochowskiej organizacji funkcjonuje także Grupa Wsparcia Dla Osieroconych oraz Ośrodek Wolontariatu. Stowarzyszenie zatrudnia dwustuosobowy wykwalifikowany zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i innych pracowników, ale opiera swoją działalność na pracy społecznej i wolontariackiej. W trakcie każdego miesiąca pod opieką ośrodka pozostaje ok. 500 chorych dorosłych i ponad 70 dzieci. Od początku działalności w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej pomoc uzyskało ponad ćwierć miliona dorosłych pacjentów i ponad pół tysiąca dzieci.

Źródło: prezydent.pl
By | 2019-03-13T07:51:57+01:00 środa, 13 marca 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail