Pierwsza na świecie aplikacji dla niesłyszących. Wymyślił ją ksiądz z Tarnowa

by FUNDACJA JZN
Effatha24 zawiera m.in. liturgię słowa na każdą niedzielę, modlitwy i katechezy w języku migowym. To pierwsza na świecie mobilna aplikacja służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego.

Aplikacja jest ukierunkowana na pomoc dla Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem.

Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem Effatha24 jest ks. Damian Migacz. W tworzenie filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja „Fonis”, duszpasterstwa niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.

– Pragniemy wykorzystać tę aplikację do celów organizacyjnych naszego duszpasterstwa niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach dedykowanych niesłyszącym chrześcijanom w Polsce – mówi ks. Migacz.

Obecnie Effatha24 można bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play w systemie Android. Zawiera 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny (z tłumaczoną liturgią słowa na każdą niedzielę), Ośrodki duszpasterskie (z nawigacją i dokładnymi informacjami na temat ponad 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego j. migowy kapłana), Katecheza (z filmami tłumaczącymi podstawowe prawdy wiary Kościoła), Modlitewnik (z ponad 80 modlitwami przełożonymi na j. migowy), Sakramenty (z informacjami na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów) oraz Kontakt (do moderatora aplikacji).

Patronatem honorowym promocję aplikacji objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, oraz ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz niesłyszących w Polsce.

Aplikacja została sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i kurie diecezji radomskiej i tarnowskiej.

Źródło: tarnow.gosc.pl

 

You may also like

Facebook