Pigułka „dzień po” ponownie tylko na receptę

/Pigułka „dzień po” ponownie tylko na receptę

Pigułka „dzień po” ponownie tylko na receptę

Pigułki ,,dzień po” znów mają być sprzedawane na receptę. Ministerstwo Zdrowia wypracowało projekt zmian w tej sprawie. Informację taką podał portal Radio ZET.

 

Chodzi o regulacje w sprawie dostępności produktów leczniczych z grupy hormonalnych środków antykoncepcyjnych do stosowania wewnętrznego. Na skutek zmian wczesnoporonny produkt ,,ellaOne” będzie dostępny tylko po okazaniu recepty od lekarza.

 

To dobry kierunek, jednak niewystarczający – ocenia prof. Bogdan Chazan, ginekolog i położnik.

 

„Z pewnością decyzja ministra o tym, że te tabletki będą dostępne wyłącznie na receptę jest słuszna, aczkolwiek, moim zdaniem, niewystarczająca. Byłbym raczej za tym, żeby w ogóle wycofać ten środek z użytku. Trzeba powiedzieć także, że środek, który jest zastosowany w tabletkach „po stosunku” jest – w większej dawce – środkiem stosowanym do aborcji farmakologicznej. Ten środek należy do tej grupy śmiercionośnych preparatów. Ich mechanizm działania polega m.in. na zahamowaniu zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy” – podkreśla prof. Bogdan Chazan.

 

Projekt jest obecnie na etapie analizy uwag, które zgłoszono podczas konsultacji publicznych. Od kwietnia ubiegłego roku tzw. pigułka ,,dzień po” może być kupiona bez recepty przez osoby, które ukończyły piętnasty rok życia. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał ówczesny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl

By | 2016-09-19T14:25:47+02:00 poniedziałek, 19 września 2016|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail