Pigułka ellaOne tylko na receptę

/Pigułka ellaOne tylko na receptę

Pigułka ellaOne tylko na receptę

23 lipca br. weszły w życie przepisy ustawydotyczące terapii ratunkowej i tzw. antykoncepcji awaryjnej. Oznacza to, że hormonalne środki antykoncepcyjne, a wśród nich tzw. pigułka „dzień po” EllaOne będą dostępne jedynie na receptę.

 

Od 2015 r. osoby powyżej 15. roku życia mogły kupić preparat bez konieczności wizyty u lekarza. Wprowadzenie nowych rozwiązań Ministerstwo Zdrowia uzasadniało względami medycznymi i przekonywało, że pigułki tego typu są nadużywane, a ich stosowanie może mieć poważne skutki uboczne.

 

Tabletkę ellaOne będzie można dostać na receptę wypisaną przez dowolnego lekarza, nie tylko ginekologa. Specjaliści mogą jednak odmówić wystawienia recept na antykoncepcję, powołując się na klauzulę sumienia.

 

Małgorzata Owczarska z Konfederacji Kobiet RP podkreśliła, że ograniczenie dostępu do tego typu środków, to dobra decyzja, ale powinno się je objąć całkowitym zakazem. „Musimy mieć świadomość, że obecny stan rzeczy uniemożliwia niekontrolowany i niebezpieczny dostęp młodych dziewcząt do tej pigułki, ale to nie jest sytuacja, która powinna nas satysfakcjonować. W naszym prawie jest zapisane, że życie człowieka podlega ochronie prawnej i są zaledwie trzy wyjątki, które dają możliwość dokonywania tzw. aborcji. Stosowanie EllaOne nie wyczerpuje przesłanek – nawet tych ustawowych – które upoważniałyby kogokolwiek do zabijania drugiego człowieka. Jako środek wczesnoporonny ta pigułka powinna zostać zupełnie wycofana” – zaznacza Małgorzata Owczarska. 

 

Ustawa wprowadza też ratunkowy dostęp do technologii lekowych. Zgodnie z nowymi przepisami, minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta i uzasadnione wskazaniami medycznymi. Taka zgoda będzie jednak wydawana wyłącznie dla leku, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku.

 

Na nowelizacji skorzystają ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych.

 

Źródło: www.radiomaryja.pl, ekai.pl

By | 2017-07-25T11:24:18+02:00 wtorek, 25 lipca 2017|Bioetyka, Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook
Dołącz do nas  - będziesz otrzymywał aktualne informacje dotyczące akcji.

email marketing powered by FreshMail
 
Zapraszamy również do subskrybowania naszego Newslettera Bioetycznego!

email marketing powered by FreshMail