Polacy jadą na Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa do Turcji!

/Polacy jadą na Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa do Turcji!

Polacy jadą na Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa do Turcji!

24 Polaków powalczy o medale na Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa w Turcji. Igrzyska odbędą się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia 2020 roku w tureckiej Antalyi.

Po raz pierwszy w historii w Światowych Igrzyskach osób z zespołem Downa pojawi się reprezentacja Polski i to w imponującym składzie 24 zawodników. Polacy będą rywalizować w czterech dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, judo i gimnastyce. Aby zakwalifikować się na Igrzyska lekkoatleci i pływacy musieli spełnić wymagane przez organizatora limity (minimum qualification standards).

Igrzyska organizowane są przez turecką Federację TOSSFED (Turkish Special Athletes Sports Federation) pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), która działa na rzecz rozwoju sportu wyczynowego osób z zespołem Downa, tworząc dla nich platformę do sportowej rywalizacji.

Obecnie w SU-DS zarejestrowanych jest ponad 1200 sportowców z 57 krajów członkowskich, w tym rosnąca liczba zawodników z Polski. Polacy uczestniczą w rywalizacji sportowej SU-DS od 2017 roku. Dotychczas wzięli udział w pięciu międzynarodowych wydarzeniach tej organizacji: trzykrotnie w mistrzostwach lekkoatletycznych Europy i świata oraz w mistrzostwach Europy w pływaniu i w judo. Z każdych zawodów Polacy przywieźli do kraju medale, a nawet rekord starego kontynentu.

Koordynatorem udziału Polaków w zawodach jest należąca do SU-DS i reprezentująca jej sprawy w Polsce Fundacja SONI, która koncentruje się na promowaniu sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną i budowaniu ich pozytywnego wizerunku.

Źródło: fundacjasoni.pl
By | 2020-03-10T07:47:45+01:00 wtorek, 10 marca 2020|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook