Polka z rekordem na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa

/Polka z rekordem na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa

Polka z rekordem na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa

Zofia Dzięcioł w biegu na 800m wywalczyła złoty medal. Dystans pokonała w czasie 4:07,25 min, wyprzedzając sześć konkurentek i ustanawiając nowy rekord Europy.

Zofia Dzięcioł była najmłodsza z polskiej 5-osobowej reprezentacji na Mistrzostwach Europy osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i tenisie stołowym, które pod koniec lipca odbyły się w fińskim Tampere. W zawodach wzięło udział 68 sportowców z 11 krajów.

Medal srebrny w rzucie dyskiem i brązowy w rzucie oszczepem zdobyła Zuzanna Szymańska. Po kolejne srebro sięgnął Ismael Afana w rywalizacji biegowej na dystansie 1500m. Brązowe krążki przypadły w udziale Magdalenie Dąbrowskiej (bieg kobiet na 400m) i Mikołajowi Woźniakowi (bieg mężczyzn na 800m).

Mistrzostwa osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce odbyły się już po raz piąty. Dla tenisa stołowego była to druga edycja. W zawodach uczestniczą sportowcy dopuszczeni przez organizację Sports Union for athletes with Down Syndrome, która prowadzi system rejestracji i klasyfikacji zawodników z tą wadą genetyczną, z rozróżnieniem na grupy T-21 (trisomia 21) i M (mozaika). 

Organizatorzy imprezy zwracają uwagę, że rosnąca z roku na rok liczba uczestników stale poprawiających swoje rezultaty, świadczy o dużym potencjale rozwoju sportu wyczynowego osób z zespołem Downa.

Wyniki osiągnięte w Tampere stanowią kwalifikację do igrzysk Trisome Games, które odbędą się na przełomie marca i kwietnia 2020 roku w Turcji. To wydarzenie o charakterze multisportowym, oprócz lekkoatletów i tenisistów stołowych, zgromadzi zawodników reprezentujących pływanie, judo, futsal, koszykówka, gimnastyka i tenis. Wcześniej, jeszcze w tym roku, Polacy będą też uczestniczyć w Mistrzostwach Europy w pływaniu i w judo. Za koordynację udziału Polaków w mistrzostwach odpowiada Fundacja SONI –  Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

Źródło: fundacjasoni.pl
By | 2019-08-03T13:48:26+02:00 sobota, 03 sierpnia 2019|Pro-Life, Wszystkie|

About the Author:

Facebook